Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

18 gazetarë u vranë në Ukrainë gjatë pushtimit rus

spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria ukrainase thotë se 18 gazetarë janë vrarë në vend që prej nisjes së pushtimit rus në 24 shkurt.

Ministria ukrainase e Informacionit dhe Kulturës tha në një reagim për media se secila vrasje dhe krimet e tjera ndaj përfaqësuesve të medias do të hetohen.

Ministra shtoi 13 gazetarë të tjerë mbetën të plagosur, tetë u morën peng apo u burgosën dhe tre gazetarë të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Pas tërheqjes së turpave ruse nga disa qytete ukrainase, autoritetet vendase kanë zbuluar një masakër të madhe me qindra civilë të torturuar dhe të vrarë barbarisht.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img