Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

17 vjeçari me rupture(çarje) te aortes trajtohet me sukses nga mjeket kardiologe te spitalit Hygeia

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Si rezultat i nje aksidenti dhe specifikisht nje traume te lokalizuar ne toraks, 17 vjecari Nensi Lleshi u diagnostikua me carje te aortes, problem ky i cili i shkaktonte dhimbje te forta te kraharorit, pamundesi te levizjes dhe me kryesorja, i rrezikonte seriozisht jeten pacientit.

Dr. Maksim Llambro, mjek kardiolog invaziv dhe njekohesisht shef i departamentit te kardiologjise ne spitalin Hygeia ne bashkepunim me mjeket e tjere te ketij departamenti arriten te realizojne me sukses nderhyrjen mini invazive(pa kirurgji) permes se ciles u arrit te trajtohet definitivisht problemi i 17 vjecarit.

Permes arteries lokalizuar ne kembe(rreze kofshes) si dhe nepermjet nje kateteri/sonde vendoset nje proteze e cila vesh pjesen e brendshme te arteries duke perjashtuar zonen ku ajo ka pesuar rupture.

Per me teper mbi kete rast suksesi ju ftojme te ndiqni videon me deshmine e vete pacientit i cili tashme eshte ne gjendje te mire shendetesore dhe se shpejti mund ti rikthehet aktiviteteve te perditshme.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img