Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

156 milionë brazilianë shkojnë nesër në qendrat e votimit, Lula dhe Bolsonaro kandidatët kryesorë për President

spot_img

Lajme të ngjashëm

Me afrimin e ditës së zgjedhjeve në Brazil , dy kandidatët kryesorë presidencialë – ish-presidenti Luiz Inacio Lula da Silva dhe udhëheqësi aktual Jair Bolsonaro – kanë shtuar përpjekjet për të tërhequr votuesit.

Por kjo është një detyrë e mundimshme në një vend ku 85% e votuesve thonë se e kanë vendosur tashmë, sipas një sondazhi të Datafolha të publikuar të enjten.

Brazilianët do të votojnë për presidentin e tyre të ardhshëm të dielën, më 2 tetor, në raundin e parë të zgjedhjeve. Në të njëjtën datë, do të zgjidhen edhe guvernatorët, senatorët, deputetët federalë dhe shtetërorë për 26 shtetet e vendit plus qarkun federal.

Votimi është planifikuar të fillojë në 8 të mëngjesit në Brasilia (07:00 ora europiane (ET)) dhe përfundon në orën 17:00 lokale (16:00 ET). Mbi 156 milionë brazilianë kanë të drejtë të votojnë.

Në sistemin zgjedhor brazilian, një kandidat fitues duhet të fitojë më shumë se 50% të votave. Nëse asnjë kandidat nuk e kalon atë prag, do të organizohet një raund i dytë votimi, në të cilin opsionet do të ngushtohen në dy kandidatët kryesorë nga raundi i parë.

Cilët janë kandidatët?

Bolsonaro dhe da Silva – më shpesh të referuar si Lula – janë deri tani kandidatët për t’u parë. Megjithëse kandidatët e tjerë janë gjithashtu në garë, ata po votojnë me përqindje njëshifrore dhe nuk ka gjasa të paraqesin shumë konkurrencë.

Luiz Inacio Lula da Silva

Lula, 76 vjeç, ishte President i Brazilit për dy mandate, nga 2003 në 2006 dhe 2007 në 2011). Një emër i njohur, ai erdhi për herë të parë në skenën politike në vitet 1970 si udhëheqës i grevave të punëtorëve që sfiduan regjimin ushtarak.

Në vitin 1980, ai ishte një nga themeluesit e Partisë së Punëtorëve (PT), e cila u bë forca kryesore politike e krahut të majtë në Brazil. Mandatet presidenciale të Lulës u shënuan nga programe që synonin reduktimin e varfërisë dhe pabarazisë në vend, por gjithashtu u tronditën nga zbulimet e një skeme korrupsioni që përfshin pagesën e përfaqësuesve të kongresit për të mbështetur propozimet e qeverisë.

Për mungesë provash për përfshirjen e tij, vetë Lula nuk u përfshi asnjëherë në hetimin e kësaj skeme.

Fushata e Lulës për presidencën tani premton një regjim të ri tatimor që do të lejojë shpenzime publike më të larta. Ai është zotuar t’i japë fund urisë në vend, i cili është rikthyer gjatë qeverisë Bolsonaro. Lula gjithashtu premton të punojë për të reduktuar emetimet e karbonit dhe shpyllëzimin në Amazon.

Jair Bolsonaro

Bolsonaro është një ish kapiten ushtrie, i cili ishte deputet federal për 27 vjet përpara se të kandidonte për President në 2018. Një figurë margjinale në politikë gjatë pjesës më të madhe të kësaj kohe, ai u shfaq në mesin e viteve 2010 si një figurë udhëheqëse e një krahu më radikal të djathtë, lëvizje, e cila e perceptonte Partinë e Punëtorëve si armikun e saj kryesor.

Si President, Bolsonaro ka ndjekur një axhendë konservatore, të mbështetur nga udhëheqës të rëndësishëm ungjillorë. Qeveria e tij u bë gjithashtu e njohur për mbështetjen e saj për shfrytëzimin e pamëshirshëm të tokës në Amazon, duke çuar në shifra rekord të shpyllëzimit. Ambientalistët kanë paralajmëruar se e ardhmja e pyjeve tropikale mund të jetë në rrezik në këto zgjedhje.

Në programin e tij, Bolsonaro premton të rrisë minierat, të privatizojë kompanitë publike dhe të gjenerojë më shumë energji të qëndrueshme për të ulur çmimet e energjisë. Ai është zotuar të vazhdojë të paguajë një përfitim mujor prej 600 R$ (afërsisht 110 dollarë amerikanë) i njohur si Auxilio Brasil.

Më shumë
spot_img
spot_img