15 vite më parë CIA bëri këto parashikime dhe të gjitha kanë ndodhur

Publikuar tek: bota, më 21:39 23-12-2015 15 vite më parë CIA bëri këto parashikime dhe të gjitha kanë ndodhur

Në vitin 2000 Agjencia Amerikane e Inteligjencës bëri disa parashikime se si do të duket bota në vitin 2015. Të gjitha parashikimet u publikuan këtë vit në një raport prej 75 faqesh.

Duket se parashikimet se CIA kanë qenë mëse të sakta, ja disa prej tyre:

1. Deri në 2015 taktikat e terroristëve do të bëhen gjithnjë edhe më shumë të sofistikuara duke synuar dëme masive

2. Popullsia e botës do të rritet me më shumë se 1 miliard duke e çuar në 7.2 miliard.

3. Burimet e energjisë nuk do të arrijnë të plotësojnë dot kërkesën.

4. Europa nuk do arrijë të barazohet me SHBA-në si një formësues i sistemit ekonomik global.

5. Qeveritë do kenë gjithnjë e më pak kontroll ndaj rrjedhies së informacionit, teknologjisë, sëmundjeve, armëve, transaksioneve financare dhe emigrantëve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet çifti në Francë, po përgatisnin sulm terrorist me bark fals
Asteroidi gjigand do kalojë nesër pranë Tokës, flet për herë të parë Nasa »
Article Logic
Execution time: 0.010839939117432
array(1) { ["section"]=> string(74) "15-vite-me-pare-cia-beri-keto-parashikime-dhe-te-gjitha-kane-ndodhur-28431" }