Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

140 mijë makina rrezikojnë të dalin nga qarkullimi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në vitin 2014 kanë rezultuar rreth 140 mijë mjete të cilat nuk kanë kryer kolaudimin dhe nuk kanë paguar taksat duke i shkaktuar shtetit një dëm prej rreth 25 milionë eurosh. E dhëna kësaj here vjen përmes Kontrollit të Lartë të Shtetit, pas auditimit të Ministrisë së Transporteve në fillim të këtij viti.

“Janë konstatuar mangësi në analizimin e të dhënave, kështu vetëm në vitin 2014 rezulton se janë 140,000 mjete ose 30% e totalit, nuk kryejnë procedurat e kontrollit teknik të mjetit, janë jashtë çdo kontrolli teknik, nuk paguajnë taksa me pasojë në buzhetin e shtetit në vlerën prej rreth 2,847,600,000 lekë”, thekson Kontrolli i Lartë i Shtetit në raportin përfundimtar të kryer në Ministrinë e Transportit dhe Infrastrukturës. /Shqiptarja/

Më shumë

spot_img