Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
43 %
3.1kmh
40 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
22 °
Hën
20 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

13 Tetori, sot Dita pa Sytjena, ja përfitimet nëse flini….

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Data 13 Tetor përkon me “Ditën Ndërkombëtare pa Sytjena”. Ndonëse  për shumë mund të tingëllojë çuditshëm, idea për të krijuar këtë ditë lindi më 9 korrik të vitit 2011, por më pas u vendos më 13 tetor, pasi është Muaji ndërkombëtar i Ndërgjegjësimit mbi kancerin e gjirit.

Ekspertët e shëndetit publik rekomandojnë të hiqni sytjenat kur flini pasi ato shtrëngojnë gjendrat dhe kanalet e ndryshme limfatike, duke penguar në këtë mënyrë filtrimin dhe eliminimin e toksinave nga organizmi.

Një pjesë e mirë e funksioneve të eliminimit të toksinave nga organizmi ndodh gjatë fazës së gjumit.

Mbajtja e sytjenave natën shkakton gjithashtu akumulim të tepërt të ujit. Ky akumulim krijon dehidratim ,por mund të çojë në shfaqjen e cisteve limfatike që ndikojnë drejtpërdrejt në kancerin e gjirit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img