Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

13 shtete pezulluan përdorimin, Silva Bino del garant: Studimet faktojnë sigurinë e AstraZenecas për personat mbi 18 vjeç

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bda441838745ec0033870befae58a767

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino tha se AstraZeneca është një vaksinë tepër efektive dhe e sigurtë për t’u injektuar tek të gjithë personat mbi 18 vjeç.

Sipas Binos disa shtetet si Italia, Franca e kthyen vendimin e tyre për vaksinën, e cila rekomandohet për personat mbi 18 vjeç, pasi janë kryer studime që faktojnë sigurinë e AstraZeneca.

Silva Bino: Është një vaksinë tepër efektive. Janë kryer vlerësime edhe në botën reale si në Angli edhe në Skoci, të cilat kanë treguar efikasitetin dhe sigurinë e vaksinës pas provave klinike.Provat klinike treguan që kjo vaksinë është efikase edhe në grupmoshën mbi 55 vjeç. Kjo është arsyeja pse Komiteti i Ekspertëve në Gjermani, Itali dhe në Francë e kthyen vendimin e tyre dhe vaksina rekomandohet 18 vjeç e lart.

Më herët edhe kryeminstri Edi Rama tha se Agjensia Kombëtare e Shëndetit në Itali e ka rifutur vaksinën AstraZeneca sepse ka verifikuar që s’ka asnjë lidhje me ato rastet e mpiksjes së gjakut nëpër Europë. Sot po ashtu kryeministri Johnson tha se njerëzit mund ta bëjnë vaksinën AstraZeneca pasi është e sigurtë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img