Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
1kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
17 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

13 shtete europiane thirrje BE-së: Shpërndani vaksinat edhe në Ballkan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

27bfa7d48d82cdaef84c0a1fe4b04d77

13 shtete europiane i kanë bërë thirrje Bashkimit Europian që të shpërndajnë vaksinat kundër koronavirusit edhe në Ballkan, duke përfshirë këtu edhe Shqipërinë.

Ministrat e Jashtëm të BE në një letër të përbashkët drejtuar ekzekutivit të bllokut bëjnë thirrje që të ndahen vaksinat dhe të ndihmohet Ukraina në përballjen në luftën me koronavirusin.

“Ne mbështesim fuqimisht përpjekjet dhe iniciativat nga vendet anëtare dhe Komisionin Europian për të ndarë vaksinat nga kontrata alokuara me fqinjtë më të afërt të BE, të tilla si vendet e Ballkanit Perëndimorë,” shkuajnë ministrat ne kërkesën e tyre në letër.

Ministri i Jashtëm lituanez Gabrielius Landsbergis thotë se “është detyra jonë të shtrijmë një dorë ndihme për partnerët e BE në lindje, Ballkanin Perëndimor dhe rajone të tjera”.

KE ka marrë letrën teksa në deklaratë për gazetarët thonë se po shikojnë mënyrat që të ndihmojnë vendet e Ballkanin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img