Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

12 bestytnitë më të mira të Vitit të Ri që mund t’ju sjellin fat në vitin 2024

Shkruar nga Newsbomb
12 bestytnitë më të mira të Vitit të Ri që mund

Merrni një puthje mesnate

Mund të duket sikur puthja e dikujt në mesnatë është një mënyrë për të treguar gëzimin tuaj për vitin e ri. Por në fakt, mendohet se nëse puthni dikë që e doni ndërsa ora shënon mesnatë, ato ndjenja do të vazhdojnë për 12 muajt e ardhshëm.

Hani 12 kokrra rrush (as më shumë, as më pak) në mesnatë

Kjo bestytni ushqimore që ka origjinën në Spanjë ka për qëllim t’ju sjellë fat për vitin e ardhshëm. Thjesht hani 12 kokrra rrush në mesnatë – një për çdo muaj.

Mbushni shtëpinë me ushqime

Kontrolloni dhe shikoni se cilat dyqane ushqimore janë të hapura natën e Vitit të Ri , sepse konsiderohet fat i keq të nisësh vitin e ri me shtëpinë bosh (duke sinjalizuar varfëri dhe vështirësi).

Mbani ca para shtesë në portofolin tuaj

Dëshironi të hyni në një vit plot prosperitet financiar? Pastaj bëni një vrap në ATM në mënyrë që të mund të mbushni portofolin tuaj me para. Gjithashtu, mos huazoni asnjë para në natën e Vitit të Ri ose ditën e Vitit të Ri dhe mos e filloni vitin me ndonjë borxh të papaguar.

Mos e pastroni shtëpinë

Ne vërtet mund të fshihemi pas këtij bestytnie. Nëse jeni të shqetësuar për “fshirjen” ose “larjen” e çdo fati që ju vjen, mos bëni asnjë pastrim – duke përfshirë enët dhe rrobat.

Hapini dyert në mesnatë

Në fakt, pak para mesnatës, kështu që ju mund ta lini vitin e vjetër të dalë dhe të mirëpritni të riun. (Nuk duhet të jetë për një kohë të gjatë – edhe ata që besojnë në këtë bestytni mund të ftohen!)

Shmangni lotët

Mbajini lotët për një ditë tjetër, sepse të qarat në ditën e Vitit të Ri mund të vënë në lëvizje një vit trishtimi.

Mos dilni nga shtëpia…

…derisa dikush hyn nga jashtë i pari. Dhe kush është ai person, supozohet se do të thotë shumë për fatin që do të keni në vitin e ri.

Mos hani karavidhe

Ju mund të dëshironi të rimendoni çdo ide të shijshme ushqimore të Vitit të Ri që përfshin karavidhe. Shumë kultura besojnë se ngrënia e karavidheve para mesnatës është fat i keq, sepse ata lëvizin mbrapa, prandaj ju vendosin në një vit pengesash.

Bëni pak zhurmë

Mund t’ju pëlqejë të blini zhurmëbërës dhe fishekzjarre, por a e dini se tradita e ka origjinën nga një bestytni se bërja e zhurmës së madhe në mesnatë do të trembte shpirtrat e këqij dhe shenjat e këqija?

Mbani një valixhe të zbrazët përreth

Mund të jetë vetëm rreth shtëpisë tuaj për disa minuta, por në Kolumbi, shihet si përgatitja për aventurat në vitin e ri.

Keni lindur në ditën e Vitit të Ri?

Më pas, bestytnitë thotë se automatikisht do të jeni me fat gjatë gjithë jetës tuaj – aq më tepër nëse keni lindur në mesnatë!

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese