Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
2.6kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
22 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

1000 ekstremistë grekë do ‘zbarkojnë’ në Bulurat për përkujtimoren e Kaçifas, ç’ do të ndodhë me personat ‘NON GRATA’

spot_img

Lajme të ngjashëm

Këtë të shtunë, njëmijë ekstremistë grekë priten të vijnë në përkujtimoren e minoritarit grek Kostandinos Kaçifa në Shqipëri.

Shoqata e Epirit të Veriut nga Athina dhe Selaniku ka vendosur autobuzë në dispozicion për transportin e qytetarëve grekë që do të marrin pjesë në ceremoninë përkujtimore të vdekjes së Kaçifës në Bularat të Gjirokastrës.

Kaçifa u vra nga forcat RENEA në 28 tetor 2018, pasi qëlloi me armë.

“Në këtë përkujtimore  do të marrin pjesë më pak njerëz sesa në funeral, por sërish interesi në botë është mjaft i lartë”,, tha Nikos Kaçikas, Presidenti i Shoqatës “Agios Athanasios

Por, mediat greke shkruajnë se mbetet shqetësim se si do të veprohet me 60 grekë, të cilët qeveria shqiptare i ka shpallur “persona non grata” të padëshiruar në territorin e saj.

 

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img