Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
77 %
1kmh
65 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
19 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

10 vjet pas Marrëveshjes së Detit, ish-ministrja BAKOJANIS ‘nostalgjike’: Ta rikthejmë!

spot_img

Lajme të ngjashëm

a30607a9786853f6d731b4492960eabc

Ish-ministrja e Jashtme e Greqisë në vitet 2006-2009 Dora Bakojanis shprehu dëshirën për të rikthyer sërish Marrëveshjen e Detit të vitit 2009 midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Deputetja e ‘’Demokracisë së Re’’ dhe motra e kryeministrit Kiriako Mitsotakis deklaroi në seancën e fundit të parlamentit grek duhet ruajtur baza e marrëveshjes së firmosur midis saj ish-homologut Lulzim Basha në vitin 2009.

“Marrëdhënia me Shqipërinë është drejt përkeqësimit vitet e fundit. Nuk krahasohet fare me atë që kemi pasur më parë, si Marrëveshja e DetiT në vitin 2009. Mendimi im është që ajo marrëveshje nuk duhet braktisur. Megjithatë, ne duhet që bazën e asaj marrëveshje ta ruajmë, sidomos tani që shqiptarët kanë kërkesa nga qeveria e Greqisë,” deklaroi Bakojanis për Marrëveshjen e Detit.

Më shumë

spot_img