Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
17 °
Die
15 °
Hën
18 °
Mar
13 °
E premte, 31 Mars, 2023

1 Prilli, ku e ka origjinën ‘Dita e Gënjeshtrave’ (Mashtrimi më i çmendur në botë)

Lajme të ngjashëm

Dita e 1 Prillit e njohur si ‘Dita e Gënjeshtrave’, është padyshim një nga ditët më të përfolura të vitit.

Dikur, ajo festohej si dita e Vitit të Ri, por me ndyshimin e kalendarit nga Julian në Gregorian, në 1582 nga Papa Gregory XIII, dita e Vitit të Ri u vendos më 1 janar. 

Ndërsa ai që i ka vënë emrin ‘Dita e Gënjeshtrave’, është poeti francez Eloy d’Amerval në vitin 1508, duke iu referuar 1 prillit si ‘poisson d’avril’.

Tradita më së pari ka filluar në Francë, ku manifestohej nga fëmijët, që u bënin ‘kurthe të rriturve dhe iknin. Në këtë mënyrë vazhdoj tradita deri në ditët e sotme.

Gënjeshtra më e çmendur konsiderohet ajo e një gruaje amerikane që u arrestua nga policia, pasi deklaroi se kishte vrarë burrin e saj.

Më shumë