Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
0kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

1.8 ton kokainë dhe 13 shqiptarë të arrestuar në Gjermani, kush është lidhja me Arbër Çekajn (DETAJE)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pak ditë më parë 13 shqiptarë u vunë në pranga në landin e Bavarisë, pasi tentuan të fusin në Gjermani 1.8 ton kokainë me vlerë 400 milionë euro.

Ndërkohë hetimet lidhur me këtë janë shtrirë edhe në Shqipëri. Mësohet se po hetohet për një lidhje të mundshme të grupit të trafikantëve me Arbër Çekajn, edhe ky i fundit i arrestuar në Gjermani për llogari të drejtësisë shqiptare.

Disa ditë më parë ambasadorja gjermane në Tiranë, ministri Xhafaj dhe kreu i Policisë së Shtetit Ardi Veliu diskutuan pikërisht për trafikun e lëndëve narkotike nga grupe shqiptare në Gjermani. Sipas “Mapo’ nga pala gjermane është kërkuar që policia dhe prokuroria shqiptare të hetojnë në lidhje mbi pasuritë e të arrestuarve dhe hetime më të thelluara pasi dyshohet se një nga nga bazat e furnizimit me kokainë mbetet pikërisht Shqipëria dhe metoda e vjetër ajo e kontejnerëve me banane.

Më shumë

spot_img