Mediat italiane elozhe për shqiptarin: Strakosha, portieri i së ardhmes

Publikuar tek Sporti
Tuesday, 08 August 2017 23:54

Mediet italiane po i kushtojnë një vëmëndje të veçantë rritjes cilësore të Thomas Strakoshës.

Kështu, portali "Ilposticipo.it" ka publikuar një speciale për portierin shqiptar të Lacios, me titullin: “Lacio, nata e parë si numri një i vërtetë i Strakoshës”.

Nga i detyruar në të palëvizshëm

“Nata e Strakoshës: Finalja e Superkupës (së Italisë) do të shenjtërojë portierin bardhekaltër. Nga zgjedhja “i detyruar”, në titullar të palëvizshëm. Një udhëtim i jashtëzakonshëm, duke mos pasur asgjë për të humbur. Por tani arrin më e vështira: konfirmimi”, shkruan gazetari Luixhi Pelikone në artikullin në fjalë.

Moment i një rëndësie të jashtazkonshme

“Finalja e Superkupës eshtë një moment i një rëndësie të veçantë për portierin bardhekaltër. Është e vërtetë që ka luajtur finalen e muajit të kaluar, por kësaj radhe është ndryshe. Tre muaj më parë u “gjet” titular. Por, kësaj radhe është me të gjitha efektet.

Portieri i së ardhmes

Strakosha ka gjithçka për t’u imponuar: një fizik të rëndësishëm, 1.92 që mund të mbulojë të gjithë portën. Për më tepër ka në “gjak” një çmenduri të ftothë e kërkur nga numri një. Kurajoz në daljet e ulëta, reagues midis shtyllave, mbi të gjitha në goditjet e lira. Merita e tij më e madhe është qetësia, i përthith gabimet pa u ndjerë, dhe ka ndërtuar në raport besimi reciprok me shokët e repartit të mbrojtjes. Ka një karakter të hekurt. Tani është numri një i padiskutueshëm”, shkruhet në artikulli e portalit italian. 

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al