U kërkua gjyqtar i huaj, lojtarët e Partizanit dhe Kukësit, asnjë replikë me arbitrin slloven në fushë

Publikuar tek Sporti
Premte, 05 May 2017 23:47

Partizani kërkoi gjyqtar të huaj para sfidës kundër Kukësit, ndërsa FSHF i plotësoi të kuqve dëshirën duke bërë kërkesën në Federatën e Futbollit të Sllovenisë.

U vendos Matej Jug, 36-vjeçari, i cili sot në tërësi u vlerësua nga specialistët e futbollit në studio televizive si një komponent që nuk ndikoi në rezultatin e ndeshjes.

Edhe vetë trajneri Sulejman Starova deklaroi se disa gabime të gjyqtarit slloven erdhën në mënyrë të pavullnetshme, ndërsa presidenti i Partizanit, Gaz Demi për Supersport u shpreh shkurt: “Nuk kam asnjë koment për gjyqtarin”.

Por, interesante ishte sjellja e lojtarëve të Partizanit dhe Kukësit në fushën e lojës në lidhje me komunikimin e tyre dhe ankesat ndaj gjyqtarit: asnjë e tillë nga lojtarët e të dyja skuadrave përpara fytyrës së sllovenit Matej Jug.

Ndodhi thjesht për një moment kur Vila shprehu pakënaqësinë e tij në momentin e pretendimit të penalltisë në minutën e 19-të, por ishte një protestë jo shumë e ekzagjeruar, ndërsa Ekuban në momentin e pengimit nga Shameti u kthye nga stoli i tij duke parë nga gjyqtari i katërt, pikërisht nga arbitri shqiptar, Kreshnik Cjapi. Me pak fjalë asnjë proteste te gjyqtari slloven Matej Jug.

Edhe futbollistët e Kukësit nuk iu ‘hakërryen’ për asnjë moment arbitrit slloven, që duket se sot imponoi me staturën e tij një figurë të fortë të gjyqtarit para futbollistëve të të dyja skuadrave, të cilët nuk morën mundimin të kontestonin vendimet e tij.

Por, pyetja lind: Nëse edhe Matej Jug sot gaboi në disa momente (një karton më shumë, një karton më pak dhe nuk ndikoi në rezultat), pse ai nuk u kontenstua ashpër nga askush, ashtu siç kemi parë zakonisht lojtarë të Superligës që grumbullohen të gjithë pranë gjyqtarëve shqiptarë? Përgjigjja sigurisht që është relative dhe secili mund të japë versionin e tij dhe gjykimin e tij për këtë çështje. /NEWSPORT.AL

Modifikuar më Premte, 05 May 2017 23:51

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al