SKANDALI I TRUKIMEVE/ 4 futbollistë dhe trajneri i ekipit të Superligës në prokurori, hapen tabulatet telefonike, akuza të rënda nga Austria

Publikuar tek Sporti
Tuesday, 18 April 2017 14:26

Teuta në hetim për trukim rezultatesh. Bëhet fjalë për ndeshjen miqësore të luajtur në verën e 2016-ës mes Austrisë së Vjenës dhe Teutës, sfidë që përfundoi 7-2 për ekipin austriak. Prokuroria e Salsburgut ka ngritur një hetim duke përmendur edhe 5 emra të skuadrës së Teutës, si të dyshuar në mekanizmin e trukimit të rezultateve. Bëhet fjalë për portierët Shpëtim Moçka dhe Bledian Rizvani, mbrojtësit Rrustem Hoxha dhe Erand Hoxha dhe ish-trajnerin e skuadrës durrsake, Julian Ahmataj.

Në studion e televizionit "Report TV", gazetari Arsen Rusta ka deklaruar se në Prokurorinë e Tiranës ka ardhur një letërporosi nga Prokuroria e Salsburgut ku kërkohen të hetohen pesë futbollistët e sipërpërmendur.

"Loja ka nisur 1-0 dhe më pas ka pasur gola pafund. Ndeshja ka përfunduar 7-2. Prokurorët austriak akuzojnë se lojtarët e Teutës janë bërë inakativ. Në kompanitë e basteve janë vënë shifra të jashtëzakonshme për një rezultat që përfundon me 9 gola.

Prokurorët e Salsburgut akuzojnë 5 persona dhe dyshojnë se janë përfshirë në fiksimin e rezultatit. Shpëtim Moçka , Bledian Rizvani, Rrustem Hoxha, Erand Hoxha dhe Julian Ahmataj.

Prokurori Shahin Pasha ka marrë në dorë dosjen e ardhur nga Austria.

Pak ditë më parë gjykata e kryeqytetit ka dhënë për nisjen e hetimit. Letër-porosia ka mbërritur në fillim të vitit 2017. Dosja është transferuar në Shqipëri. Kemi një hetim penal, ndërsa në rastin e Skënderbeut kemi të bëjmë me një hetim administrativ. Nuk ka një rezultat për çështjen “Skënderbeu”.

Provë në këtë çështje konsiderohet inaktiviteti por dhe lëvizjet e konfiçentëve në kompanitë e basteve si dhe paratë e shumta që janë vënë.

Erand Hoxha i komunikon kolegut të tij se në ndeshjen me Austrinë e Vienës kanë toleruar 2 gola. Celulari i lojtarit është ekzaminuar. Ka patur tabulate të verifikuara. Prokuroria austriake ka refuzuar të japë detaje të tjera për hetimin", u shpreh gazetari Arsen Rusta në studion e "Report TV".

Modifikuar më Tuesday, 18 April 2017 14:29

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al