Sulmi me bombë ndaj autobusit të Borusias, zbulohen dy pista: Sulm i xhihadistëve ose nga organizata antifashiste

Publikuar tek Sporti
Wednesday, 12 April 2017 12:07

Pas ngjarjes së ndodhur dje me autobusin e skuadrës së Borusia Dortmund, i cili u bë pre e një shpërthimi me eksploziv, policia gjermane ka shqyrtuar një pistë të mundshme, duke hedhur hipotezën se mund të jetë shkaktuar nga një sulm e ndonjë organizate terroriste islamike.

Mediat gjermane, siç raporton edhe prestigjiozja franceze 'L'Equipe', kanë shkruar sot se, në vendngjarje është gjendur një letër ku shkruhej: "Në emër të All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit".

Ky detaj ka sjellë në vëmendje edhe një herë tjetër sulmin që ndodhi në Berlin pak javë më parë, ku një kamion hyri me shpejtësi në një treg fruta-perimesh duke shkaktuar viktima dhe shumë të plagosur.

Një sulm ky i ndërmarrë nga një organizatë xhihadiste.

 Sipas të përditshmes gjermane 'Süddeutsche Zeitung', hetuesit gjermanë mbeten gjithsesi të kujdesshëm në lidhje me krahasimin mes dy sulmeve në fjalë, atë të ndodhur në Berlin dhe atë ndaj autobusit të Borusia Dortmund.

"Është e mundur që ata të cilët kanë kryer veprën dje ndaj ekipit të Borusias, kanë kërkuar të krijojnë një pistë të rremë", shprehen hetuesit gjermanë në lidhje me letrën e gjetur në vendngjarje.

Policia gjermane tani është duke hetuar edhe një pretendim të dytë, i cili u shfaq dje në mbrëmje në një blog anti-fashist, zbulon 'Die Welt'.

"Sot ne sulmuan autobusin e Borusias së Dortmundit me eksploziv të përgatitur posaçërisht", ishte shkruar në një artikull të postuar pas mesnate. Autori i këtij pretendimi ka shpjeguar arsyet për sulmin ndaj autobusit të Borusia Dortmund.

Pretendimi për sulmin e bërë ndaj ekipit gjerman sipas asaj që shkruhej në blogun anti-fashist lidhej me faktin se klubi i Dortmundit nuk ka bërë mjaftueshëm kundër sjelljeve fashiste të tifozëve të Borusias, të cilët, sipas kësaj logjike kanë një sjellje të tmerrshme në stadium. /NEWSPORT.AL

rt.png

hhfx.png

1-Hoteli ku qëndroi skuadra e Borusia Dortmund një natë para ndeshjes

 2-Në orën 19:15, ekipi i Borusia Dortmund la hotelin për t'iu drejtuar stadiumit

 3-Vendi ku ndodhi shpërthimi i autobusit

Modifikuar më Wednesday, 12 April 2017 12:12

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al