Klubi i volejbollit “Erzeni” feston 70-vjetorin, Duka: “Ekip i madh, por nuk ka ambiente ku të luaj”

Publikuar tek Sporti
Hënë, 20 Mars 2017 11:30

 Klubi i Volejbollit “Erzeni” festoi përvjetorin e 70 të themelit të tij dje në një atmosferë festive.

Legjenda të së kaluarës së klubit, pjesëtarë të skuadrës që në fundin e viteve ’90 dominuan volejbollin shqiptar duke fituar tre tituj kampionë me skuadrën nga Shijaku, u mblodhën për të vlerësuar traditën e kësaj skuadre. Gjatë këtij aktiviteti Federata Shqiptare e Volejbollit i dorëzoi përfaqësuesëve të Klubit Erzeni titullin “Nderi i Volejbollit Shqiptar”

70-vjetori i themelimit të klubit të Erzenit u shndërrua në një festë për të gjithë volejbollin shqiptar. Të pranishëm në darkën e organizuar nga familja Duka ishin pjesëtarë të të gjitha klubeve shqiptare të volebollit. Një takim brezash, për të vlerësuar maksimalisht kontributin e të gjithëve. Por edhe një mënyrë për të qëndruar të bashkuar dhe për të punuar në rritjen e cilësisë në mënyrë që volejbolli shqiptar të rikthehet në nivelet e viteve të mëparshme.

Gjatë fjalës së tij ish volejbollisti Agron Duka, njëherësh organizator i këtij përvjetori, u shpreh se ky është një takim brezash, por që nga aktiviteti i kaluar e deri më sot “Erzeni” ka humbur shumë emra të cilët nuk jetojnë më. Një ndër ta ishte edhe Robert Borova i cili u nda nga jeta pak muaj më parë. Pasardhësit të Robertit, djalit të tij, Tomit, Federata Shqiptare e Volebollit i dorëzoi titullit “Nder i Volejbollit Shqiptar”.

“Erzeni” ka qenë shumë i sukseshëm në këtë lloj sporti. Ka dalë tre herë kampion, dy herë Kupën e Republikës. Por gjithësesi në e organizojmë si takim brezash një hjerë në katër ose pesë vjet. Këtë radhë ishtë kjo simbolikë shumë e bukur. Natyrisht që gjithnjë i bëhet elozhe dhe urime klubit të “Erzenit” sepse tashmë ky klub vijon të marrë pjesë dhe të jetë prezent në Kampionatin e Volebollit Shqiptar. Ka vetëm një problem shumë të madh sepse “Erzeni” nuk ka ambiente për të luatur volejboll. Do të ishte mirë që një ekip me kaq histori në volejboll të kishte të paktën një ambient për të luajtur këtë sport. E meriton faktikisht” tha zoti Duka.

Një mbrëmje ku të gjithë ishin të pranishëm për volejbollin me rivalitetin që iu la vetëm parketit. Jo rastësisht në festën e 70-vjetorit të klubit Erzeni, trajnerit të ekipit të Partizanit, Ylli Tomori që vetëm pak javë më parë i eliminoi nga gjysmëfinalet e Kupës, iu dorëzua titulli “Nderi i Kombit” nga presidenti i Republikës.

DSC_0321.jpg

Modifikuar më Hënë, 20 Mars 2017 11:33

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al