Lorik Cana flet për kartonin e kuq dhe shanset që ka tani kombëtarja shqiptare

Publikuar tek Sporti
Diel, 12 June 2016 12:53

Një karton i kuq e ka penalizuar që në ndeshjen e parë të këtij Europiani. Megjithatë Lorik Cana shfaqet optimist dhe beson, se skuadra ka mundësi deri në momentin e fundit. Në një intervistë për  “Panorama Sport”, kapiteni i kuqezinjve tregon momentin e kartonit të dytë dhe pranon që fati nuk ishte me ne.

Lorik, çfarë ndodhi?

Gjynah. Ishim në një ditë shumë të mirë fizikisht. Ekipi është në një gjendje shumë pozitive. Atmosfera gjithashtu ishte spektakolare dhe mbështetja e tifozëve tanë nuk na ka munguar kurrë. Gjatë këtij momenti pësuam gol nga një korne dhe nuk ishte momenti i duhur për të kaluar në disavantazh. Megjithatë, skuadra e rriti ritmin dhe kërkoi të barazonte. Është e vërtetë që filluam të luanim më mirë pasi pësuam golin dhe patëm disa raste për ta barazuar ndeshjen. Fati nuk ishte me ne, por prodhuam lojë shumë të mirë dhe e vumë në vështirësi Zvicrën. Ekipi u vendos shumë mirë dhe mori disa pika referimi në fushën e lojës.

Pastaj ndodhi ajo që nuk duhet të kishte ndodhur. Ju u ndëshkuat me karton të kuq. Nuk mund ta shmangnit?

M’u desh të bëja një zgjedhje shumë të vështirë në një hark kohor gjysmë sekonde. Mendova ta lija fillimisht kundërshtarin dhe shpresova që mund të merrja një faull sepse ai më shtyu gjatë dyluftimit dhe unë rrëshqita. Pashë që ndodhesha jashtë zonës dhe vendosa të tentoj ta bllokoja topin. Në rast se ishte në zonë, nuk do të kisha bërë asnjë tentativë sepse do të akordohej penallti për Zvicrën. Provova ta ndalja topin me shpresën që do të jepte faull për ne, por në momentin që arbitri u afrua dhe akordoi faull për ata e kuptova që do të merrja karton të kuq.

Katari, Ukraina dhe tani me Zvicrën po tregojnë se kemi probleme në goditjet standarde. Pse ndodh kjo?

Është shumë e vërtetë, por këtë herë mendoj se goli nuk ka ardhur nga mungesa e përqendrimit dhe vëmendjes. Ka ardhur nga presioni dhe nga mënyra se si ne e kishim nisur ndeshjen. Ky është niveli i lartë i këtij kompeticioni dhe ne duhet të përmirësohemi patjetër në ndeshjen me Francën.

Si e pe ekipin si tifoz në pjesën e dytë?

Ata dhanë gjithçka në fushën e lojës dhe me 10 lojtarë dominuan Zvicrën. Ishin shumë të përkushtuar dhe të organizuar, por Etriti na mbajti në lojë me pritjet e tij. Patëm 2 raste me Sadikun dhe Xenin (Shkëlzen Gashin), por nuk ia dolën. Ekipi duhet përgëzuar vetëm për ndeshjen.

Pasi përfundoi ndeshja, folët me skuadrën?

Folëm shumë pak, trajneri dhe unë. Kemi katër ditë kohë për të rikuperuar forcat dhe të luajmë. Kemi kohë për t’i analizuar gjërat, teknikisht dhe taktikisht, por nuk ka kohë për t’u mërzitur. Ju i keni parë edhe dy skuadrat e tjera.

Deri ku është forca e kësaj Shqipërie, deri ku mund të shkojmë?

Në nivelin e lojës jemi shumë mirë. Ditën e sotme (djeshme) disa detaje ishin në favor të kundërshtarëve, por në rast se marrim një rezultat pozitiv kundër Francës, atëherë do ta kemi gjithçka në dorë për ndeshjen me Rumaninë.

Mund ta marrim këtë rezultat me superfavoritët e grupit?

Sigurisht që mundemi. E kemi bërë në të kaluarën dhe mund ta bëjmë sërish diçka të tillë. Jam i sigurt që do të jemi në lojë deri në ndeshjen e fundit.

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al