Nga Messi te liderët e botës, 11 milion email-e tregojnë si fshihen miliardat

Publikuar tek Foto e Dites
Hënë, 04 April 2016 08:29

Një superskandal ka shpërthyer dje. 11 milion email-e të kompanisë panameze “Mossack Fonseca” kanë rënë në duart e gazetarëve, të cilët kanë zbuluar skemën gjigande të fshehjes së parave të 140 politikanëve nga rreth 50 shtete. .370 gazetarë nga 76 vende të botës janë përfshirë në këtë investigim, që pritet të sjellë zhvillime interesante. Vetëm presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka fshehur nëpërmjet shoqërive offshore më shumë se 2 miliard dollarë. Të përfshirë në skandal janë gjithashtu presidentët e Argjentinës dhe Ukrainës, kryeministri i Islandës, babai i kryeministrit të Britanisë, David Cameron, ish-kryeministrat e Gjeorgjisë, Irakut, Jordanisë, Katarit, Ukrainës si dhe mbreti i Arabisë Saudite. Familjarë të kryeministrave dhe presidentëve nga Azerbajxhani, Kina, Rusia, Siria, Egjipti, Pakistani, Gana, Malajzia, Argjentina, Meksika apo Spanja rezultojnë gjithashtu të përfshirë në këtë megaskandal. Ndërkohë, shumë ministra, drejtorë bankash, këshilltarë të kryeministrave dhe presidentëve, deputetë, kryebashkiakë nga e gjithë bota, kanë fshehur gjithashtu paratë e tyre për t’u shpëtuar taksave në kompanitë offshore. Në listë nuk mugon as ylli i Barcelonës, Lionel Messi apo ish-kreu i UEFA-s, Michel Platini.

Modifikuar më Hënë, 04 April 2016 09:07

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al