"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Publikuar tek Analiza & Komente
Diel, 25 June 2017 17:34

Nga Aleksandër Çipa

Presidenti i ri i vendit, i cili ende nuk është futur në Presidencë, ka vetëzgjedhur në procesin e sotëm  zgjedhor, rolin e një "kalorësi me eskortë" në mbrojtje të votave të Partisë së tij. Me urgjencë udhëtoi nga Tirana në Lezhë, duke i'u drejtuar lezhjanëve se ka shkuar me eskortën e vet për të garantuar votën e tyre. Këto vota ai i pretendon se në shumicë i përkasin partisë së vet, LSI. Ky episod dhe gjuha e përdorur gjatë 10 ditëve të fundit të fushatës zgjedhore , e ka përcaktuar qartazi si kundërshtar të ri politik të kryeministrit aktual Edi Rama. Konflikti politik mes Ilir Metës dhe Edi Ramës paralajmëron kapituj shtesë në periudhën e afërt, post zgjedhore. Këta kapituj zoti Meta po i skicon në varësi të tri faktorëve të rinj që do të krijohen. Ata janë, së pari; rezultati zgjedhor, së dyti; pozita dhe roli që do të kenë në skenën e re politike të pas-zgjedhjeve të 25 qershorit dhe së treti; pozicioni në raport me Parlamentin, Ekzekutivin dhe institucionet kushtetuese dhe ato politike që do të ketë vendi.

Plaku "i regjur" i konfliktit tranzicionist Sali Berisha, duket se e ka deleguar këtë "aftësi" në mënyrë të zgjuar. Nuk ia la trashëgimni pasuesit të vet në Partinë Demokratike Lulëzim Bashës. Shumë cilësi, për një barë të tillë, nuk i përmbush e mbart dot zoti Basha. Mirëpo, pa nevojë ceremoniale, duket se po i shijon të rishfaqen tek aleati i shpallur dhe i pashpallur sipas kohëve, pra tek Presidenti i sapozgjedhur Ilir Meta. Këtë pagëzim të ri, Ilir Meta duket se e ka vetëzgjedhur dhe pozita e ardhme ka gjasa t'ia lerë relativisht gjatë në fuqi.

Disa premisa dhe fakte që lidhen me ditën e sotme zgjedhore, mund të jenë pjesë e pretekstit dhe argumenteve se Ilir Meta ka hyrë në një kapitull të ri të jetës së vet politike. Për këtë kapitull rishfaqjen si politikan i fortë, agresiv, stresues dhe kërcënues të kundërshtarit po e sendërton si në "kohë të Saliut". Madje pa braktisur edhe sindromin e përfshirjes në akuzën politike edhe politizimin e segmenteve apo institucioneve të shtetit. Njëjtësisht si sot zoti Meta me titullarin e Policisë së Shtetit, sillej dikur, zoti Berisha me Policinë, Prokurorinë apo drejtuesit e institucioneve të pa-varura kushtetuese. Në këtë kuadër, profili i tij i ri si protagonist për t'u përballur me konflikt me  çdo provokim të pretenduar, po nis një rrugë të re politike.

Kundërshtari i tij i hapur, tashmë është Edi Rama. Kjo është arsye e mjaftueshme që qëllimi i tij në këtë marrëdhënie të prevalojë në raport me synimin politik të partisë që drejton deri në datën 24 korrik të këtij viti. Mirëpo "armët e vjetra që përdoren në luftë të re" kanë të përbashkët plumbin dhe vrasjet e plagosjet, por jo llogoret dhe kundërshtarët". Nga kjo pozitë, logjika e sotme e përballjes Meta-Rama, e refuzon stilemën e vëlla-vrasjes. Politikisht ata janë më të ndarë se sa Rama-Basha. Madje ky raport rishtar e luajal, mes këtyre dy të fundit, e bën edhe më të pamundur shpresën e zotit Meta për një  keqçertifikim të procesit zgjedhor 2017.  I vetmi faktor aleat spontan me të, mund të jetë pjesëmarrja e ulët e zgjedhësve në votim. Këtë lexim tashmë e ka kryer kryeministri i sotëm Rama, përderisa përsëritshëm apelon për pjesëmarrje në votime. Në emër dhe për arsye të kësaj, zoti Meta po rend të  vetëpagëzohet si "Shën konflikti" i përkoshëm  në skenën e sotme zgjedhore dhe ditët deri në hipjen zyrtarisht në karrigen presidenciale. Deri në atë ditë, ai ka kohë të shijojë të pritshmet dhe të papriturat e jetës së re politike në vend dhe sidomos në jetën e re institucionale e  politike të Shqipërisë. Por deri atëhere po preferon të shfaqet si "shën-konlfikt" i përkohshëm nën detyrimin e si tutor elektoral i Partisë që vetëkrijoi.

Modifikuar më Diel, 25 June 2017 17:51

Shtypi i Ditës Arkiva

« July 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al