“Kush ishte kryetari i PD në 3 vjet? Berisha i bëri hije Bashës, tani Lulit i duhet të ngrejë zërin për veten që të afirmohet si lider”

Publikuar tek Analiza & Komente
E Enjte, 04 May 2017 08:54
Çapajev Gjokutaj 
Dëgjoni një xhevahir nga çadra, tha Lilua, dhe vuri telefonin mbi tavolinë. Në një video Lulëzim Basha ngrinte zërin gradualisht e thoshte:

'Ajo që ka lindur më 18 shkurt është më e madhe se Partia Demokratike, është më e madhe se opozita, patjetër është më madhe se Lulëzim Basha, e madhe sa Shqipëria dhe shqiptarët.'

E ç'ka për t'u çuditur këtu?, prishi buzët Naqja. Enumeracioni është nga teknikat më të rëndomta të oratorisë.

Pikërisht aty ta kam, ia ktheu Lilua. Fillon nga PD, ngjitet tek një bashkësi më e gjerë, dmth opozita; ngjitet pastaj tek një gjë më e gjerë dhe më madhështore, dmth ... vetja e tij, për të arritur tek Shqipëria dhe shqiptarët.

Logjika dhe modestia e duan ta fillonte nga vetja, pastaj të kalonte te PD e te ngjitej me radhë deri tek Shqipëria, përfundoi Lilua.

I thamë se, si zakonisht po tregohej dashakeq e tendencioz, se po merrej me cikërima, se kur njeriu flet pa letër bën dhe lapsuse.

Pikërisht tek lapsusi ua kam, vazhdoi Lilua gjithë qejf. Frojdi thotë se nuk ka lapsus të rastit, të gjithë burojnë nga subkoshienca, herë nga dëshira të fshehta, herë nga frikëra të brendshme.

Ta vësh veten mbi partinë, mbi opozitën, vetëm një shkallë para Shqipërisë, - u nervozua Lilua -, ose je delirant, ose të ka hyrë frika në palcë e do t'i japësh zemër vetes.

Naqja e kundershtoi dhe i tha se frojdizmat nuk sjellin gjë të hajrit, se do qe më pranë të vërtetës po të analizonte me mjete më bashkekohore, ta shihte psh si strategji komunikimi.

Per 3 vjet, vazhdoi Naqja, Berisha i bëri hije Bashës. Shumë e vinin në dyshim ishte a s'ishte kryetar. Tani puna ia do të afirmohet si lider me dorë të fortë, ndaj e ka të nevojshme të flasë edhe për veten, me emër e mbiemër.

Po, po, ironizoi Lilua dhe deklamoi: Ne, car Aleksandri i parë...

Naqes i hipi tensioni dhe, duke iu marrë goja i tha se Frojdi është vjetëruar e s'mund të përdoret si kobure, shumë shumë mund të përdoret si pisqollë me strall, vetëm për zbukurim a për të demonstruar dituri.

Edhe juve për kobure e xhephane ju qaka zemra, qeshi kamarjerja dhe bëri me kokë nga banakieri, ushtarak në pension.

( Nga cikli 'Kafe për llafe' )

Modifikuar më E Enjte, 04 May 2017 09:00

Shtypi i Ditës Arkiva

« June 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Deklarata e Metës për armatosjen e popullit një javë para zgjedhjeve

Analiza & Komente

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al