'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Publikuar tek Analiza & Komente
Saturday, 27 May 2017 22:42

Nga Arben Vata

Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament, është një parti që do t'i mungojë forca dhe elokuenca; përvoja dhe debati intelektual parlamentar. Nëse çdo gjë do të lihet sërish në dorë të Berishës është zgjedhje e gabuar.

Jo se ai nuk e përballon, por është koha për vijimësinë e brezave. Strazmiri nga brezi i politikanëve të kësaj moshe është thuajse i vetëm në parlament dhe shumë pak për të marrë përsipër barrën e rëndë të përballjes me kundërshtarin. Topalli dhe Patozi ishin mundësitë më të mira për këtë, por fatkeqësisht u lanë jashtë listës së përfaqësimit. Besoj se kështu mendojnë shumica e atyre që e duan PD. Sa për pjesën tjetër të listës së PD, duhet thënë se gjithmonë ka vërejtje në të tilla raste. Duket qartë se kandidatët e rinj nuk janë kontribuesit realë të PD në betejat publike dhe ato të rrafshit intelektual me kundërshtarin. Në një vështrim të parë një pjesë e tyre nuk krijojnë ndonjë impact mbresëlënës për votuesit.

Por sigurisht më të qetë janë socialistët kur kanë përballë emra të tillë të rinj. Megjithatë,, suksese ekipit të ri demokrat. Nuk është çudi që edhe në politikë të ndodhin mrekulli, sikurse në futboll. Loja sapo ka filluar dhe të presim deri në fershellimen e fundit. Të shpresojmë që kandidatët e opozitës të jenë të aftë për të përballuar si arbitrin, si kundërshtarin por edhe tifozërine që në të tilla raste ka zakonin të shkojë nga më i forti. Megjithatë suksese ekipit dhe trajnerit të opozitës.

Modifikuar më Diel, 28 May 2017 13:36

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al