Degjeneron këngëtari teksa fyen Artiola Toskën dhe Brunon: Keni ngatërruar k*** me dollarin

Publikuar tek Showbiz & Lifestyle
Saturday, 10 December 2016 20:32

Mbrëmjen e sotme mbyll siparin festivali i mirënjohur “Kënga Magjike” pas dy netëve gjysmë finale, ku performuan një numër i madh këngëtarësh “big” e të rinj.

Ashtu si çdo vit edhe këtë herë kanë filluar të dalin në sipërfaqje pakënaqësitë e para në lidhje me garën mes artistëve.

Kësaj here kënga “Mirmengjes Dashni” e cila është sjellë në skenë nga  “bilbili” i këngës sonë popullore, Artiola Toska, artiste kjo e cila prej vitesh ka kontribuar në rritjen e vlerave të muzikës qytetare, në bashkëpunim me Bruno, i cili tashme njihet si një nga kengëtarët e muzikës moderne shqiptare, duket se po korr një sukses, i cili ka ndezur ndjenjën e xhelozisë ndërmjet artistëve të tjerë dhe më konkretisht të vëllezërve korçarë “Endri dhe Stefi” të cilët thuajse me të njejtin profesionalizëm kanë performuar muzikë me nota qytetare, por që me sa duket kur e dëgjojnë të interpretuar nga artistë të tjerë i tingëllon si muzikë “masakruese tallava”.

Endri Prifti, i cili këtë vit konkuron bashkë me vëllain, Stefin me këngën “Për ty” ka shfaqur hapur pakënaqësitë e tij dhe është shprehur në mediat e shkruara dhe ato sociale se këtë vit festivali është “masakruar nga tallavaja” duke shënjestruar bashkëpunimin e Artiola Toskës dhe Brunos, “Mirmëngjes dashni”. Endri është shprehur gjithashtu se “..fajin e kanë vetë këta që shpien këngë popullore në një festival. Duhet të shkojnë në festivali i Gjirokastrës, por e ngatërrojnë atë e di ti, ....me dollarin”.

Pikë së pari, duke ditur se Endri ka një sërë vitesh të mira qe interpreton në lokalet e natës ku këndohen të gjitha rrymat e mundshme muzikore, por edhe në skena festivalesh ku ai së bashku me të vëllain renditen ndër këngëtarët që kanë eksperimentuar herë me këngë të lehta, herë me balada e herë me këngë popullore, i gjithë ky reagim kaq “agresiv” ndaj këngës së Artjoles ka çuditur publikun në rrjet. E për më tepër kur  “Mirmëngjes dashni” është një ndërthurje të notave të muzikës sonë popullore dhe asaj moderne, por aspak të rrymës tallava siç e cilëson ai.

Mund të risjellim në memorie edicionet e kaluara të Këngës Magjike, ku vëllezërit kanë marrë pjesë me këngë mjaft të suksesshme, që kanë bërë bujë përgjatë gjithë kohës kur zhvillohej festivali. Ndër këto këngë ia vlen të përmendim “Serenata”, “Jepe jepe” dhe “Mamën ti mos e gënje”, të cilat kishin motive popullore dhe ishin ndërthurje të rrymave muzikore qytetare. Kjo edhe për vetë faktin se në festival nuk ka një rregull të shkruar që e përcakton festivalin si një kompeticion rock, pop, jazz, të lehtë apo popullor.

Gjithashtu duke qendruar në llogjiken (Festivali i Gjirokastrës VS Kënga Magjike), nëse do të rikthehemi pak në kohë, jo më larg se në vitin 2012, do të shohim se një nga këngët hit të “Këngës Magjike” ishte edhe “Ngjyra e Kuqe”, nga Adrian Gaxha dhe Floriani, këngë kjo që kishte mjaft elementë “tallava”, por që jo vetëm u pranua apo dikush u ankua, po edhe fitoi një çmim mjaft të rëndësishëm, “Çmimi i Internetit”.

Ndërkohe për të qenë realistë dhe të sinqertë një problem serioz që shpesh has muzika jonë është kopjimi dhe huazimi i muzikës se fqinjëve tanë grekë, etj,  duke e shitur si art shqiptar, dhe largimi nga vlerat tradicionale apo ato të tabanit tonë popullor e qytetar, trend ky nga i cili nuk përjashtohen as vëllezërit korçare, mjafton të kërkosh në Youtube albumin e vëllezërve Prifti me titull, “Dua të më tregosh”, dhe do të mund të shikojme se kënga “Të mos kem frikë të ëndërroj” është një material i vjedhur nga artisti grek “Stelios Rokkos” me titull “Παραμύθi”, ku për më tepër nuk është kopjuar vetëm muzika, por edhe teksti këngës, i cili është përkthyer fjalë për fjalë nga greqishtja në shqip.

Pavarësisht gjithe kësaj zallamahie, ne nuk na mbetet gjë tjetër veçse të presim çfarë do të ndodhë sonte në finalen e “Këngës Magjike”. Të tjerat i vendos publiku.

*Marrë nga Blitz

Modifikuar më Saturday, 10 December 2016 20:34

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al