Rryshfet në këmbim të kontratave, arrestohet në Itali një kryetar bashkie

Publikuar tek Rajon
Wednesday, 12 July 2017 12:31

Arrestohet në Itali një kryetar bashkie.

Giacinto Forte i forcës së djathtë është kryebashkiaku i Altamuras, i cili u arrestua bashkë me 11 persona të tjerë për rryshfet, në këmbim të kontratave dhe tenderimit të marrëveshjeve të fshehta në disa komuna të krahinës së Barit.

Veç zyrtarit të lartë, mes të arrestuarëve janë edhe përfaqësues të tjerë të shtetit italian si dhe biznesmenë. Disa prej të ndaluarve janë lënë në arrest shtëpie.

Në qendër të hetimit të të dyshuarëve për korrupsion jane edhe zyrtarë të tjerë publikë për ndryshimin e procedurave për dhënien e kontratave publike, ndërsa hetimet vazhdojnë që prej orëve të para të mëngjesit në Bari, Romë, Altamura, Acquaviva delle Fonti dhe Castellana Shpella, dhe qytete të tjera e në jug të Barit.

Nga hetimet e deritanishme dyshohet se është përfshirë drejtëpërdrejtë kryebashkiaku i Pd, i cili bashkë me një sipermarrës, pronar i një restoranti Modesto Scagliusi të cilët kanë planifikuar marrëveshje të fshehta për një financim rajonal me një shumë prej 2 milion eurosh. Financimi, në kuadër të përfitimeve të integruara të Turizmit i është dhënë në vitin 2017, raportojnë mediat italiane.  

Modifikuar më Wednesday, 12 July 2017 12:31

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al