Maqedonia nuk do quhet më kështu, pas “Republika e epërme e Maqedonisë” vjen propozimi për “Bullgaria jugperëndimore”

Publikuar tek Rajon
E Enjte, 15 June 2017 15:43

Kohët e fundit është diskutuar shumë për çështjen e emrit të Maqedonisë. Pas negociatave me Greqinë, pritet që Maqedonia jashtë shtetit të ketë një emërtim ndryshe.

Ndryshimi i emrit është kërkuar nga Greqia pasi kjo e fundit nuk e njeh Maqedoninë me emrin që kishte në ish-Jugosllavi, po vetëm si FYROM (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë), pasi në Greqi është një krahinë që ka emrin Macedonia dhe lidhet me Aleksandrin e Madh. Për shkak të kësaj çështje, Athina ka bllokuar integrimin e Maqedonisë në BE dhe NATO derisa t’i lihet një emër tjetër.

Këto kohë po qarkullon emri i ri që do pagëzohet Maqedonia. Greqia ka propozuar ndryshimin nga Maqedoni në “Republika e epërme e Maqedonisë”. Ditën e djeshme në një takim midis ministrit të Jashtëm të Maqedonisë Dimitrov dhe homologut të tij Kotzias, ky i fundit u shpreh se i vetmi kusht që Greqia të negocioj për integrimin e Maqedonisë është ndryshimi i emrit.

Por sot për emrin e ri të Maqedonisë ka ardhur një tjetër propozim nga Bullgaria. Ajo dëshiron që Maqedonia të quhet “Bullgaria jugperëndimore”.

Si do të jetë emri përfundimtar i Maqedonisë kjo mbetet për t'u parë.

Qeveria në konsultim edhe me opozitën, do të diskutojë për çështjen e emrit me Greqinë. Por, në fund do të vendos populli me anë të një referendumi”, deklaroi kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev.

Modifikuar më E Enjte, 15 June 2017 15:49

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al