Greqia përforcon qëndrimin: Maqedoninë e mbështesim, por me kusht që të ndryshojë emrin

Publikuar tek Rajon
Wednesday, 14 June 2017 17:06

Ministri i Jashtëm i Greqisë Niko Kotzia dhe homologu tij maqedonas Nikolla Dimitrov janë takuar së bashku për të arritur kompromiset për integrimin e Maqedonisë drejt NATO-s.

Shteti grek është i gatshëm të ndihmojë integrimin e Maqedonisë drejt familjes euroatlantike, me kushtin e vetëm të ndryshimit të emrit.

“E dimë se fqinji ynë dëshiron të jetë pjesë e disa organizatave ndërkombëtare. Ne jemi të hapur t’i mbështesim përpjekjet e tyre, me kusht që së pari të zgjidhim çështjen e emrit. Ky është kusht, në të cilin mund dhe duhet të punojmë për arritjen e një kompromisi të pranueshëm për të dy palët. Në mënyrë që t’i ndihmojmë vendet dhe shoqëritë tona se më e dobishme është kapërcimi i pengesave historike dhe të mos insistojmë në konflikte që nuk na çojnë askund deklaroi ministëri i Jashtëm i Greqisë”, është shprehur Nikos Kotzias.

Edhe Dimitrov riktheksoi nevojën për kthim drejt të ardhmes. Megjithatë, duke theksuar se demokracia evropiane e Maqedonisë, është edhe në interes të Greqisë, Dimitrov kërkoi ndihmë nga fqinji jugor që së pari Maqedonia të hyjë në NATO me referencën e IRJM-së e pastaj të fillojë negociatat për anëtarësim në BE.

“Unë nuk jam nga ata që i japin rëndësi skulpturave, emrave. Mendoj se ajo i dëmton marrëdhëniet tona. Madje, mendoj se këto gjëra iu shkojnë për shtati atyre që nuk duan të kemi marrëdhënie të mira mes dy vendeve tona. Pasi, me këtë iu japim atyre argumente. Më pyetët se çfarë konkretisht do të ndërmarrim. Duhet punë, duhen ende takime. Megjithatë ne do të gjejmë mënyrë që t’i lehtësojmë këto diskrecione në marrëdhëniet tona”,– përfundoi Nikolla Dimitrov.

Dimitrov nuk zbardhi më shumë detaje se si do të veprojë tani Shkupi Zyrtar në lehtësimin e përshtypjes së përvetësimit të historisë, por kjo i mbetet qeverisë së re për të treguar hapa konkretë.

Kotzia komentoi se Maqedonia duhet të mësojë bëjë kompromise dhe të distancohet nga fakti që problemin gjeografik ta shndërrojë në problem identiteti. Megjithatë, Kotzis e la hapur mundësinë për negocionim, me qeverinë e re të Maqedonisë, duke shpallur edhe takimin e radhës në Tetor, në Shkup. 

Modifikuar më Wednesday, 14 June 2017 17:11

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al