Alarmohen ministrat serb: Haradinaj po bën thirrje për luftë

Publikuar tek Rajon
Hënë, 15 May 2017 22:08

Ministrat në Qeverinë e Serbisë, Aleksandër Vulin dhe Rasim Lajiç, e kanë cilësuar thirrje për luftë deklaratën e liderit të AAK, Ramush Haradinaj, se “punën tonë do ta bëjmë vetë”, nëse Uashingtoni nuk e bënë punën në mes të Kosovës e Serbisë, pasi që Brukseli këtë nuk mund ta bëjë.

Mediet lokale serbe në veri të Mitrovicës kanë përcjellë reagimet e dy ministrave të Serbisë përkitazi me deklaratat e fundit të liderit të AAK, Ramush Haradinaj, i cili vazhdon ta shoh Serbinë se destabilizuesin më të madh në Ballkan, ndërsa përfundimin e punës në mes të Kosovës dhe të Serbisë si domosdoshmëri.

Deklarata e fundit e Haradinajt, se “Brukseli nuk mund të kryej punë në mes të Kosovës dhe Serbisë, por që këtë duhet ta bëjë Uashingtoni, ose që punë tona do t’i bëjmë vet”, ka alarmuar dy ministrat e Vuçiqit, Aleksandër Vulin, ministër për Punë dhe Çështje Sociale dhe Rasim Lajiq, ministër për Tregti, Turizëm dhe Telekomunikacion, të cilët deklaratën e fundit të Haradinajt e kanë cilësuar si thirrje për luftë. Vulin ka thënë se deklaratat e Haradinjat i merr seriozish, ndërsa ka porositur shqiptarët që të mos vendosin për luftërat e Haradinajt, sepse siç ka thënë ai, “bota në vitin 2017 nuk është ajo e vitit 1999”.

“Shqiptarët duhet të kuptojnë se nuk janë kohet e njejta dhe se luftën që po e propogandon Hardinaj nuk do ta bëjë gjithë bota dhe se atë luftë duhet ta bëjnë vetë shqiptarët”, u ka thënë Vulin medieve serbe në Beograd.

Ai ka ripërseritur se bota më nuk do të luftojë me Serbinë për idenë e Shqipërisë së Madhe, ndërsa ka siguruar se Serbia i merr seriozisht kërcënimet e Haradinajt.

“Ne presim që të reragojnë Bashkimi Evropian dhe Shtetët e Bashkuara të Amerikës, në të kundërtën duhet të jetojnë me posojat e asaj që ka bërë ai. Unë shpresoj që në mesin e shqiptarëve ka që kanë kuptuar qellimet e Haradinajt dhe se Haradinaj nuk flet në emër të tyre. Serbia do të dijë ta mbrojë veten, territorin e vet dhe popullin, pavarësisht se në cilën pjesë të territorit ata jetojnë. Bota në vitin 2017 nuk ëashtë ajo e vitit 1999. Kurrë më një fuqi aq e madhe nuk do të vijë të luftojë për idenë e Shqipërisë së Madhe”, ka thënë mes tjerash Vulin.

Ndërkaq, ministri për Tregti, Turizëm dhe Telekomunikacion në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq, duke folur për mediet në Beograd, ka thënë se Haradinaj është problem i bashkësisë ndërkombëtare, e cila duhet të reagojë.

“Kam frikë se deklarata të tilla nuk do të mbesin vetëm të tij, frikohem se edhe akterët tjerë politikë në Kosovë do të shfrytëzojnë popullizmin në fushatën zgjedhor që do të bëhet.  Qeveria jonë  po reagon në mënyrë permanente, madje as nuk po mund të arrijmë që të reagojmë sa Haradinaj po prodhon lajme. Ne po reagojmë me gjakftohtësi dhe në mënyrë të matur, po tregojmë pragmatizëm shtetëror dhe nuk guxojmë të biem pre e atmosferës që është duke u krijuar në Prishtinë”, ka sqaruar Lajiq, duke shtuar se nuk është në pyetje vetëm fushata, “por është rezultat i gjendjes çfarë e kemi në Kosovë “.

Ndryshe, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë në një deklaratë të tij, se Uashingtoni duhet ta kryej punën në mes të Kosovës dhe Serbisë, pasi që këtë nuk mund ta bëjë BE-ja. Në të kundërtën siç ka thënë Haradinaj, “punët tona do t’i bëjmë vetë”./Zeri/

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al