Universiteti i Prishtinës kërcënohet nga ISIS: Do ju sulmojmë

Publikuar tek Rajon
Wednesday, 15 February 2017 13:05

Drejtuesit e Universitetit të Prishtinës kanë marrë një letër kërcënuese, që mbante emrin e organizatës terroriste, ISIS, ku paralajmërohej për një sulm gjatë ditës së sotme.

Lajmi është bërë i ditur nga nga Prorektori për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, Afrim Hoti, i cili ka thënë se për këtë arsye edhe cermonia e 47 vjetorit të krijimit të universitetit nuk është mbajtur në sallën e Fakultetit Filologjik.

 “Do t’ju sulmojmë me datën 15 [shkurt] dhe shihemi te Zoti”, ka cituar Hoti një pjesë të letrës, por nuk e ka bërë atë publike për shkak të hetimeve.

Policia ka nisur hetimet nëse ekziston ndonjë përfshirje e militantëve të ISIS në këtë çështje apo letra nuk paraqet kërcënim real.

Gjithashtu, ditën e sotme janë organizuar protesta nga disa grupe studentësh kundër ndërhyrjes së politikës në funksionimin e universitetit.

Modifikuar më Wednesday, 15 February 2017 13:06

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Lista e PD-së, mendoni se është fituese në zgjedhjet e 25 qershorit

Analiza & Komente

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Na duhen profesionistë zotërinj, jo vetëm nizamë për në front

Nga Shpëtim Nazarko Kisha dhënë diku një intervis...

Diana nuk është vetëm

Nga Luljeta Progni ...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al