Shkupi ankesë Tiranës për ndikimin te partitë shqiptare: Qasje e rrezikshme, mos vendosni mina Featured

Publikuar tek Rajon
Wednesday, 11 Janar 2017 12:15

Në lidhje me çështjen e platformës së përbashkët të subjekteve politike shqiptare në Maqedoni, e cila është arritur me ndërmjetësim të Tiranës dhe Prishtinës, ka reaguar ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Poposki, duke theksuar se “ndërhyrja e një kryeministri apo presidenti i vendit fqinj në punët e brendshme është e papërshtatshme”.

Sipas Anadolu Agency, përmes një reagimi me shkrim, Poposki theksoi se nuk është e pranueshme dhe nuk është e përshtatshme kur presidenti apo kryeminsitri i një vendi fqinj ndërhyn drejtpërdrejt në punët e brendshme, sidomos në periudhën pas zgjedhjeve demokratike dhe para formimit të një qeverie të re, sepse sipas tij, dërgohen sinjale të gabuara në rajon.

“Sigurisht se kjo qasje është e rrezikshme në një vend me traditë multi-kulturore. Kjo është larg nga praktika e marrëdhënieve të mira fqinjësore. Deri sa të gjithë pajtohemi se e ardhmja jonë është në Evropë, atëherë lufta jonë është të sigurojmë stabilitet, paqe, drejtësi dhe prosperitet ekonomik për të gjithë qytetarët. Ne gjithmonë kemi qenë shumë të drejtë në bashkëpunimin me fqinjët. Më e mira do të ishte që edhe ata të na bashkohen në atë rrugë, në vend që të vendosin mina që bartin rrezik për të gjithë”, thuhet në reagimin e ministrit Poposki.

Pas disa takimeve të përfaqësuesve të subjekteve politike shqiptare të Maqedonisë me krerët e Shqipërisë dhe Kosovës, u arrit një platformë e përbashkët në të cilën thuhet se subjektet politike angazhohen për ngritjen e statusit të shqiptarëve në Maqedoni në popull shtet-formues, me gjuhë zyrtare, e cila do të kishte status të barabartë me gjuhën maqedonase dhe zgjidhjen e shumë çështjeve tjera etnike.

Partitë politike shqiptare zotohen se realizimi i objektivave të dokumentit në fjalë do të jenë prioritet i tyre në qeverinë e re të Maqedonisë.

Modifikuar më Wednesday, 11 Janar 2017 12:16

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al