Deputeti i ri reagon për sjelljen e maqedonasve në finalen e “Superkupës së Europës”: Është e turpshme

Publikuar tek Politikë
Wednesday, 09 August 2017 22:06

Deputeti më i ri i Partisë Demokratike, Ervin Sanlianji, nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale ka lëshuar akuza të forta kundrejt autoriteteve të shtetit Maqedonas për sjelljen mbrëmjen e djeshme.

Ai thotë se në finalen e “Superkupës së Europës” u përpoq që të eleminohej populli dhe kultura shqiptare në këtë vend që përbën një pjesë shumë të rëndësishme të këtij shteti. Ai shprehet se kjo sjellje e autoriteteve maqedonase janë shembull i një sjellje proviznciale ballkanike.

Më poshtë reagimi i Ervin Salianjit i plotë

E papranueshemme, provinciale, organizimi dhe sjellja me komplekse e organizatoreve te ndeshjes se Shkupit. E papranueshme qe ne nje qytet ku Shqiptaret jane konsiderueshem dhe ne nje Republike ku shqiptaret jane me rendesi politike dhe sociale duke qene rreth 40% te popullsise, te tentohet te manipulojne mbi 1 miliard shikues, duke evidentuar vetem elemente kulturore sllave.

Do te ishte nder perveçse detyrim per organizatoret qe vallet, veshja tradicionale, muzika e trevave shqiptare ne Maqedoni, apo cdo element kulturor te perfshihej ne program dhe te paraqiste realitetin e nje shteti te ndertuar dhe te mbajtur ne kembe edhe nga shqiptaret si pjese e rendesishme e shtetformimit!

Mentalitet ballkanas dhe provincial qe per fat te keq gjen vend dhe ne sport qe duhet te sherbente si bashkues dhe promovues i vlerave te perbashketa!

Modifikuar më Wednesday, 09 August 2017 22:06

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al