Lëvizja anti-Basha, deputeti i PD nuk përmbahet më: Po vijnë vërdallë si p***** nëpër brekë

Publikuar tek Politikë
Diel, 16 July 2017 09:06

Deputeti i PD Myslym Murrizi ka folur per here te pare pas debateve te diteve te fundit, pas nje fotoje qe ai ka publikuar me kryetaret e degeve te PD.

Nje interviste per “TemA”, Murrizi tregon disa detaje nga momentet e asaj dreke, por jo vetem.

Ai flet dhe per zgjedhjet qe do te zhvillohen me date 22 korrik ne PD, ku ai vete personalisht shpreh mbeshtejen e tij per Lulzim Bashen dhe po ne kete mendim ishte dhe kryetaret e tjere. Gjithashtu, Murrizi flet dhe per levizjen e re anti-Basha duke e cilesuar ate thjesht si nje fluckë sapuni.

Z. Murrizi keni zhvilluar nje dreke me kryetaret e degeve diten e djeshme. Cili ishte qellimi i kesaj mbledhje?

Se pari ju pershendes per intervisten qe gazeta juaj nuk po me sheh si ” kulak”. Se dyti dreka ishte nje dreke mes kolegesh meqenese dy kryetar degesh ishin bere deputet. Pa dyshim qe ne nje dreke me 19 kryetare PD, perveç ndonje dollie per sepebçinjt, e gjithe koha tjeter muhabete politike kishte. Biseduam gjere e gjate edhe per zhvillimet ne PD edhe per proçesin e zgjedhjeve te dates 22 korrik. Por, per hir te se vertetes shume 3pak zgjati kjo teme se te gjithe koleget ishin unik ne bindjen e tyre se çfare i duhet PD pas dates 22. Sa per lobim nuk ishte nevoja se ishin te gjithe ne nje mendje. Kishin pak merakun e ketij grupit qe vjen verdalle si p… per breke por thane qe nuk po i takojme dot.

Mbas kesaj pati mjaft reagime nga njerez prane PD te cilet e quajten kete dreke si mbeshtetjen qe ju i keni dhene Bashes per ta mbeshtetur ate qe te rizgjidhet?  

Nuk e di si e kane quajtur te tjeret porn je gje eshte e sigurt se te mbeshtetesh dike ne fushate une e di qe nuk eshte veper penale. Une qendrimin tim pro Bashes e kam bere publik me kohe, por tek koleget e mi nuk qe nevoja fare te bisedonim per kete pune fare se ata ishim shume me te qarte e te bindur se sa une qe Basha duhet bere kryetar i PD.

Keni ”shperthyer” me pas ne ofendime ndaj te gjithe ketyre duke i quajtur si spiune dhe me fjale edhe me te renda…?!

Ti thuash spiunit spiun nuk eshte ofendim. Eshte njelloj sikur te te therrasin ne emer. Bile sot kemi me ligj nje komision te ” spiuneve” i cili eshte funksional dhe i ftoj publikisht nepermjet gazetes tuaj te gjithe te ” lenduarit” ti drejtohen ketij komisioni per mua me se pari dhe per veten e tyre per te pare te shkuaren e gjithkujt. Sa per fjalorin e perdorur per disa bilbilush qe mendojne se jane te gjithe si ata ju kam kerkuar ndjese miqeve te mij te fb por jo leheseve.

Partia Demokratike ka pesuar nje tjeter humbje te rende ne keto zgjedhje. A mendoni se dhe pas kesaj disfate Lulzim Basha duhet te rizgjidhet ne krye te PD?

Rezultati i ketyre zgjedhjeve duhet gjykuar ashtu siç ishte por jo si fundi i botes. PD ne keto zgjedhje nuk ka patur perballe subjekte politike por shtetin bandat dhe drogen. Ka patur parti qe ne Lushnje kane rrahur njeri tjetrin per te dhene para, jo per te mare. Lulzim Basha duhet te jete kryetar i PD por me mendje te qarte e te ndare e i prere ne ate qe demokratet kerkojne nga ai. Nuk mundet te drejtosh PD me njerez te pakices se shkelen rregullat e demokracise. Nuk mund te besh njerez anonim as ne kryesi as ne departamente as keshilltare se pastaj mendojne qe jane me gjithmend te rendesishem. Sejcilit duhet ti japesh hakun dhe vendin qe meriton. Pas dates 22 pres ta gjykoj z Basha ne drejtimin e PD.

Nderkohe nje tjeter levizje e re ne PD ka nisur e cila kryesohet nga figura te njohura te PD. Si e shihni kete levizje?

Sa per levizjen qe ju citoni eshte nje lucke sapuni i nje grupi qe kane kujtuar se jane te perjeteshem ne karrige dhe mendojne qe PD eshte e mire kur jane keta ne kolltuk dhe eshte e keqe kur nuk jane keta. Ka edhe disa anonime qe shyqyr qe ndodhi kjo e jua pame surratin. Ky eshte nje nga gabimet e Bashes gjate 2013-2017.

Dhe ne fund si mund te ringrihet PD-ja per te bere tu rikthyer ne pushtet?

PD e ringrene demokratet e vertete ata qe e kane mbajtur gjalle prej 27 vitesh e jo spurdhjaket politik qe e rrezuan me menyren se si e trajtuan pushtetin e demokrateve gjate 8 viteve ne pushtet dhe gjate ketyre 4 viteve qe kaluan ne kuvend duke ndejur bute dhe fshehur ne preherin e qeverise. 

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al