Buxheti i Drejtësisë/ Ministri teknik i PD: Të hetohen tenderat e paraardhësve të LSI-së

Publikuar tek Politikë
Diel, 16 July 2017 08:31

Ministri teknik i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, kërkon hetimin e tri procedurave tenderimi të paraardhësve të tij, pas dyshimeve se mund të jenë korruptive dhe se kanë krijuar miliarda lekë borxhe për institucionin.

Përmes një shkrese zyrtare, që mban datën 2 korrik 2017, Bardhi u është drejtuar tre institucioneve, me pretendimin se gjatë vitit elektoral Ministria e Drejtësisë ka prokuruar më shumë fonde sesa fondet e vëna në dispozicion nga Buxheti i Shtetit.

Tre prokurimet për të cilat ka ngritur pretendime ministri Bardhi i përkasin periudhës dhjetor 2016- prill 2017. I kontaktuar dje nga “Panorama”, Ylli Manjani, ish-drejtues i Ministrisë së Drejtësisë gjatë kohës së zhvillimit të dy prej procedurave në fjalë, nuk pranoi të komentojë. Ministrat parardhës të Gazmend Bardhit, në katër vitet e fundit kanë qenë, Nasip Naço, Ylli Manjani dhe Petrit Vasili.  

SHKRESA

Shkresa e firmosur nga Bardhi i drejtohej Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Financave, si dhe i dërgohej për dijeni Ministrit të Financave, kreut të Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Ministrave.

Sipas shkresës, nga analiza e detajimit të fondeve buxhetore për periudhën 2017-2019 rezultonte se Ministria e Drejtësisë ka prokuruar më shumë fonde për secilin investim, krahasuar me fondet e vëna në dispozicion nga Buxheti i Shtetit.  

 

prokurorimet.jpg

 

“Në vlerësimin tonë, një institucion shtetëror nuk mund të prokurojë një shërbim, nëse më parë nuk është siguruar financimi nga Buxheti i Shtetit. Ky detyrim, rezulton se është anashkaluar gjatë realizimit të të paktën 3 procedurave të prokurimit, 5 të tilla të raportuara nga Sektori i Prokurimeve në Ministrinë e Drejtësisë. Pavarësisht nga fondet e vëna në dispozicion nga Buxheti i Shtetit, Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Drejtësisë ka prokuruar shërbime në vlerë disa herë më të larta, duke krijuar vetëm për muajt e parë të vitit 2017 një detyrim shtesë të paparashikuar në Buxheti i Shtetit, në vlerë minimalisht 120 064 400 lekë”, thuhej në shkresën e Bardhit.

DYSHIMI PER FITUESIT

 

shkresa-ministri-bardhi-pd-lsi.jpg

 

Në të njëjtën shkresë, kreu Teknik i Ministrisë së Drejtësisë ka ngritur dyshime mbi operatorët që janë shpallur fitues në dy nga tre prokurimet e denoncuara. “Dëshirojmë të sjellim në vëmendjen tuaj se dy nga tre procedurat e mësipërme të prokurimit janë fituar nga bashkimi i operatorëve ‘Soft S…’ shpk dhe ‘F…’ shpk. Këto dy kompani rezultojnë të jenë fituese të mbi 70 për qind të kontratave të prokurimit në Ministrinë e Drejtësisë, (pavarësisht se në të gjitha rastet kanë paraqitur ofertën më të lartë, ndërkohë që janë skualifikuar operatorë ekonomikë që kanë paraqitur oferta nën limitin e fondeve të parashikuara nga buxheti i shtetit), Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Drejtësisë, ka prokuruar dhe lidhur kontrata në vlerë totale më shumë se vlera e parashikuar dhe miratuar nga Buxheti i Shtetit në masën 119 882 000″, thuhej në shkresë. 

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al