Majlinda Bregu jep "dy lajmet e mira" nga Samiti i Triestes: Sot për sot rëndësi ka zgjimi!

Publikuar tek Politikë
E Enjte, 13 July 2017 15:16

Deputetja demokrate Majlinda Bregu ka dhënë dy lajme që sipas saj janë më të mirat nga Samiti i Triestes.

“Deklarimi i qartë i Presidentit Francez Macron, se: 'Europa ka nevojë të ri-themelohet në bazë të një projekti konkret', -deklaratë e cila rikthen aleancën Paris-Berlin jo vetëm për vendimet e vështira që i duhet të marrë BE sot, por edhe për të qartësuar një axhendë të re se ç'lloj e ardhme parashikohet për Ballkanin Perëndimor në Europë; dhe vëmendja e shtuar për rëndësinë që ka forcimi i bashkëpunimit rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë mes vendeve tona.... ”, kështu shprehet Bregu teksa ka dhënë, sipas saj, lajmet e mira. Ndërsa në fund shprehet se tani për tani rëndësi ka zgjimi.

REAGIMI I PLOTË I MAJLINDA BREGUT:

 Për mua dy janë lajmet e mira nga Samiti i Triestes: deklarimi i qartë i Presidentit Francez Macron, se: "Europa ka nevojë të rithemelohet në bazë të një projekti konkret", -deklaratë e cila rikthen aleancën Paris-Berlin jo vetëm për vendimet e vështira që i duhet të marrë BE
sot, por edhe për të qartësuar një axhendë të re se c'lloj e ardhme parashikohet për Ballkanin Perëndimor në Europë; dhe vëmendja e shtuar për rëndësinë që ka forcimi i bashkëpunimit rajonal dhe marrëdhëniet e
fqinjësisë së mirë mes vendeve tona. 
Ajo që vjen prej Summit të Triestes nuk ndryshon aspak rrugën e përpjetë e të tatëpjetë të demokratizimit asnjëherë të përfunduar në vendet e Ballkanit Perëndimor, as shpejton anëtarësimin dhe as qetëson lodhjen e dy palëve nga një proces i gjatë ku ka më shumë fjalë se realitete të prekshme, por pas kaq vitesh ka një ide konkrete: pa integrim rajonal, zhvillim ekonomik e infrastrukturor nuk ia dilet trysnisë së tregut
të përbashkët europian.

6 vendet tona kanë të paktën 76% të volumit të shkëmbimit tregtar me BE dhe kjo është mundësuar përmes Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë me Vendet e Europës Qëndrore (CEFTA), në fuqi prej 2007.

Nëse CEFTA nuk do ishte lënë " të plakej" si ide, dhe do të ishte përshtatur sipas zhvillimeve të reja në rajon, sot do të ishte e mjaftueshme për të na integruar si treg mes vetes.

Nëse integrimi rajonal apo tregu i përbashkët rajonal, do të funksionojë tamam, do të ketë sipas FMN një rritje prej 4% të GDP në vit që do të thotë diku tek 17 miliard euro më shumë në vit për investime, vende të reja pune e zhvillim ekonomik real.

Të shohim. Sot për sot rëndësi ka zgjimi!

Modifikuar më E Enjte, 13 July 2017 15:16

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al