Xhafaj e thotë publikisht: Këto janë dy meritat e vetme që i njoh opozitës

Publikuar tek Politikë
Hënë, 19 June 2017 11:26

Fatmir Xhafaj në një konferencë përpara gazetarëve, ka treguar dhe dy meritat që i njeh opozitës përsa i përket reformës në drejtësi.

 A njeh ndonjë meritë të opozitës për reformën në drejtësi?

Xhafaj: Opozitës i njoh dy kontribute. Që votoi me 22 korrik ndryshimet kushtetuese dhe që votoi dje 2 komisionet e vetingut.  Ndërsa zgjatja në kohë dhe kundërvënia ndaj procesit të vetingut  është merita tjetër.

Reforma në drejtësi duhet të mbështetet. Atë meritë të vërtetë ia njoh dhe ia respektoj. Shpresoj që opozita të ketë reflektuar.

Reforma në Drejtësi:

Xhafaj: Ndihem krenar që kam qenë pjesë e kam drejtuar procesin e reformës në drejtësi. Në përmbyllje të kësaj faze një falenderim për të gjitha ata që kontribuan që ëndrrën ta bënin realitet.

Fillimisht Edi Ramën, kolegët e mi deputet, anëtarët e komisionit, partnerët, ekspertët, median e cilindo tjetët që kontribuoi në realizimin e këtij procesi.

Reforma në Drejtësi është një angazhim dhe premtim i bërë nga ne dhe sot e themi me krenari që është nga premtimet më të mëdha të realizuara.

Emrat në institucionet e Vetingut:

Xhafaj: Dua të jem i sinqertë, e mirëkuptoj këtë lloj skepticizmi, e pranoj, kanë arsye që ta kenë, ky është një proces i vështirë, është bërë një përpkjeje për të përzgjedhur më të mirët, ndoshta ka emra të papërshtatshëm por shumë shpejt ata nuk do jenë më pjesë e këtyre strukturave/Newsbomb.al/

Lexo edhe: Xhafaj godet LSI-në: S’të bën Policia e Shtetit forcë të parë! Një mesazh të fortë për Prokurorinë e Haki Çakon

 

Modifikuar më Hënë, 19 June 2017 11:38

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al