Xhafaj godet LSI-në: S’të bën Policia e Shtetit forcë të parë! Një mesazh të fortë për Prokurorinë e Haki Çakon Featured

Publikuar tek Politikë
Hënë, 19 June 2017 11:22

Ish-ministri i Brendshëm  Fatmir Xhafaj “thumbon” LSI-në për akuzat e saj ndaj Policisë së Shtetit ndërsa ia ka atribuuar një pjesë të përgjegjësisë Prokurorisë që sipas tij ka për detyrë të hetojë rastet në vend “të mbyllë dosjet e fundit”.

Xhafaj mbështeti publikisht drejtorin e Policisë Haki Çako duke vlerësuar mesazhin që Çako u ka dërguar drejtorëve të policisë në qarqe.

“Policia e Shtetit në vlerësimin tim nuk të bën forcë të parë e as nuk të pengon të bëhesh forcë e parë por janë qytetarët ata që vendosin, e kundërta është një provë e gabuar dhe e dështuar. Policia nuk mund të shërbejë rrufepritëse për shkarkesat elektrike të fushatës, thirrjet janë antikushtetuese.

Policia ka rolin e saj në parandalimin e ngjarjeve por mos harrojmë një rol të rëndësishëm ka prokuroria, rastet i janë referurar prokurorisë por askush nuk kërkon hesap ndaj prokurorëve që e kanë për detyrë të zbardhin ngjarjen.

Unë i bëj thirrje Prokurorisë të zbardhë këto ngjarje që cënojnë atmosferën e mirë të krijuar në këtë proces zgjedhor. Prokurorët nuk mund të mbyllin shpejt e shpejt dosjet e fundit por duhet të merren me këto raste në mënyrë që të merret vesh e vërteta dhe klima e rënduar apo përpjekjet për ta rënduar.

Vlerësoj rolin e drejtorit Çako, kam ndjekur në media një mesazh që u ka përcjellë strukturave, një mesazh shumë profesional por nga ana tjetër policia e shtetit duhet të jetë shumë e ashpër ndaj çdo akti dhune dhe të godasë çdo individ që synon shitblerjen e votës në këtë vend”, tha Xhafaj.

Modifikuar më Hënë, 19 June 2017 11:28

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al