Pse Basha nuk e sulmon Ramën? Ja si përgjigjet Berisha

Publikuar tek Politikë
Hënë, 12 June 2017 23:00

Nga studio e “ABC Neës” Sali Berisha ka thënë për herë të parë, pse Lulzim Basha nuk e sulmon Edi Ramën. Për ish-kryeministrin fushata e PD është përqëndruar tek ekonomia dhe punësimi. Në intervistën e dhënë Berisha u shpreh është komod me mospraninë e tij në fushatën elektorale.

Një fushatë që po perceptohet ndryshe nga të tjerat. Ndryshe në mënyrën sesi artikulohen akuzat, por ndryshe edhe pse s’jeni ju pjesë e fushatës. Si ndjeheni jashtë zhurmës elektorale?

Komod, pa asnjë keqardhje. Sepse në 26 korrik të 2013 vendosa ti them lamtumirë lidershipit. Një vendim i marrë me ndërgjegje të plot. Asnjë lloj imponimi, i përgatitur për vite e vite. Erdhi momenti që isha kryeministër dhe i humba zgjedhjet

Katër vite pas tërheqjes, keni qenë në aktiv në parlament, aktiv në Partinë Demokratike…

Kam qenë sepse unë deklarova që po dorëzoj funksionet e lidershipit, por jo Sali Berishën. Jam në mbrojte të interest publik, jam në mbrotje të qytetarëve.

Jeni prezent në PD dhe në parlament, por nuk jeni thjesht si individ, sepse jeni një ideologji. Me pozicionimin në vendin e 7 me largimin e mbështetësit më të afërt, si ndjeheni për këtë?

Fushatë udhëhiqen nga liderët dhe ky është Lulzim Basha. Kjo është e prerë. Mund të isha dhe tre vende më lartë, edhe pse më poshtë, s’ka asnjë domethënie. Lidhur me listat, kjo është listë e PD, e përpiluar nga kryetari, në të cilën ai beson plotësisht se është më e mira për të fituar zgjedhjet. Ai ka bërë më të mirën e mundshme për të çuar PD drejt fitores.

Listat tuaja janë shoqëruar gjithnjë me debate…

Kryetari e ka deklaruar se është lista e fundit që bëhet në këtë formë. Rëndësi ka fitorja. Një fitore që duket në horizont, ndaj një kundërshtari që është i vetmi politikan në 27 vite, i futur në rreth të kuq. Njeri i dështuar në të gjitha premtimet e tij, si thotë dot shqiptarëve që ka ndërtuar një kilometër rrugë. Ndërtoi narko shtet.

Megjithatë Basha nuk e sulmon Ramën…

Të jemi realist në këtë pjesë. Janë grupet e mbështetësve, ata falin shumë gjëra. Janë grupe të tjera që përcaktojnë fatet e zgjedhjeve që kanë një set preokupimesh të tjera. Secili aktor politik është i përqëndruar në preokupimet e tyre. Lulzim Basha në çdo takim e denoncon krimin. Ka shndërruar në strumullar të fushatës së tij ekonominë, punësimin, me një revolucion të tërë radikal. Të jesh kryeministër e të të shdnërrojnë në gjysmagjel, më mirë të ikësh natën. Edi Rama ia bëri vetes.

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al