Rama: Ja gjëja më e rëndësishme e marrëveshjes për të cilën s’flet askush. Me kreun e opozitës, takime periodike

Publikuar tek Politikë
Premte, 19 May 2017 19:39

Mes kryeministrit dhe kreut të opozitës do ketë takime periodike pas 25 qershorit, ka thënë kryeministri Edi Rama nga Korça. Duket se marrëveshja mes Ramës dhe Bashës hap një kapitull të ri mes marrëdhënieve të qeverisë me opozitën.

Rama tha se kjo është një nga gjërat më të rëndësishme të marrëveshjes për të cilën nuk flet askush. Duke sulmuar analistët dhe ata persona publikë që dje kishin mbushur studiot televizive duke kritikuar marrëveshjen, Rama tha se që pas 25 qershorit mosmarrëveshjet mes opozitës dhe qeverisë do të zgjidhen përmes rrugëve institucionale dhe nuk do jetë më e nevojshme ndërhyrja e ndërkombëtarëve, shkruan newsbomb.al.

Pjesë nga fjala e Ramës:

Gjëja më e rëndësishme e marrëveshjes që nuk flet asnjeri. I Dëgjoni ju a jo në televizione. Mbyllni volumin dhe shkojuni fytyrat. Kjo fytyrë këtu vdiq për ne dhe nuk ka shkuar asnjëherë në pazar? Jo ata janë të axhituar se atyre iu prishën pazaret.

Që nga ata që bëjnë mendjedhënësit në televizione, deri te ata që janë pas tyre e deri te ata që janë mësuar ta bëjnë politikën si stacione autobuzi. Dhe thonë partitë e vogla, pa lidhje...

Gjëja më e rëndësishme e marrëveshjes është se pas kësaj nuk do jemi më në kushte kur duhet të vinjë nga Brukeseli nga Amerika, ata mund të vijnë por duhet të vijnë për të na takuar me njëri tjetrin.

Ndërkohë që sot, duke qenë përfaqësues të këtij populli, jo vetën kur të mos ketë dakortësi, që të na vijnë shkesët që të na thonë merre mo se është i mirë, shife nusen se është e mirë... Por do kemi një dialog institucional, periodik, midis kryetarit të qeverisë dhe kryetarit të opozitës. Ndërsa këta që flasin aty është muhabeti vetëm tenderi, pazati, leku, keku byreku.

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al