Marrëveshja Rama-Basha, flet për herë të parë Ilir Meta: Do ketë surpriza... (TË GJITHA PYETJE- PËRGJIGJE) Featured

Publikuar tek Politikë
Premte, 19 May 2017 15:06

Flet për herë të parë Ilir Meta pas arritjes së marrëveshjes Rama-Basha. Meta u shpreh i lumtur për arritjen e marrëveshjes ndërsa nuk nguroi të thotë hapur se në këto zgjedhje “do ketë surpriza”.

MARRËVESHJA RAMA-BASHA?

Dua të shpreh kënaqësinë time që sot të gjithë jeni më të qetë dhe më të lehtësuar se dy ditë më parë kur zgjedhjet dhe demokracia ishin buzë greminës dhe për këtë dua të falenderoj ata faktorë ndërkombëtarë e vendas,veçanërisht BE e SHBA që dhanë kontributin e tyre për të patur zgjedhje gjithëpërfshirëse që shqiptarët të shkojnë të qetë në zgjedhjet sipas standarteve europiane. Kjo është shumë e rëndësishme për vendin e të ardhmen e tij.

LSI E RREZIKUAR nga marrëveshja dhe kur do mblidhet seanca?

Së pari seanca do mblidhet në momentin që do jenë të gatshme procedurat për zbatimin e kësaj marrëveshjeje.

Së dyti gjithë shqiptarët ishin të rrezikuar nga zgjedhjet e njëanshme, tani të jenë të qetë se tani ka garë, demorkaci dhe jam i bindur se do ketë edhe supriza. LSI është sjellë në mënyrën më të përgjegjshme për të parandaluar përshkallëzimin e krizës dhe që ka qenë e gatshme për qeverinë e besimit. Tani e kemi. LSI ka qenë e gatshme për t'i dhënë të gjitha. Se LSI e ka fuqinë te rinia jo te ministritë.

A U KONSULTUA RAMA ME LSI?

Asnjë arsye për tu kosnsultuar me askënd nga LSI. Fat i madh që vendi s’ra buzë greminës, demokracia është në bulevard, bulevardi është i lirë...LSI do jetë forcë e parë, se ishte më e gatshme për të sakrifikuar çdo lloj pushteti.

A DO VAZHDOJË MARRËVESHJA PS-LSI?

Kjo është një pyetje për kryetarin e LSI, Petrit Vasili. Deri më 23 korrik unë jam anëtar i Lëvizjes.

Marrëveshja RAMA-BASHA bashkëqeverisje mes PS e PD? Skenar i 2008-ës?

Nuk ka asnjë rëndësi, e rëndësishme është që vendi është më i lehtësuar, se çfarë synon njëri e tjetri janë kalkulime të ngushta partiake.

Demokracia është surprizë. Zgjedhjet e lira e të ndershme janë surprizë.

S’ka lidhje me 2008-ën se jemi në dy realitete të ndryshme.

PISHMAN QË U BË PRESIDENT?

Krizën e zgjidhën gjithë faktorët e përgjegjshëm brenda dhe jashtë, kështu që unë jam i qetë që evituam rënien e vendit dhe zgjedhjeve në humnerë. Të punojmë për një proces sa më dinjitoz.

Modifikuar më Premte, 19 May 2017 15:21

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al