Mogherini e Hahn përshëndesin paktin PS-PD : Ky ishte hapi i parë vendimtar, çelësi mbetet Vettingu

Publikuar tek Politikë
Premte, 19 May 2017 12:36

Marrëveshja e dakordësuar mes mazhorancës dhe opozitës është përshëndetur nga shefja e Zyrës së Jashtme të BE-­së, Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johanes Hahn.

Përmes një statusi në Twitter ata e kanë cilësuar këtë pakt si hapin e parë vendimtar, por theksojnë se çelësi për integrimin e vendit është zbatimi i Vettingut.

“Përshëndesim zyrtarët shqiptarë për marrveshjen e arritur. Në 25 qershor të gjitha partitë do të jenë në zgjedhje dhe ky është ishte një hap i parë vendimtar. Megjithatë, Vettingu mbetet çelësi i përparimit në antarësimin e vendit në BE. Ne do të mbnështesim Shqipërinë”, shkruajnë zyrtarët e lartë të BE, pas marrëveshjes që i dha fund krizës politike që kishte përfshirë vendin prej 3 muajsh.

Modifikuar më Premte, 19 May 2017 12:40

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Marrëveshja PS-PD, a humbet LSI?

Analiza & Komente

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Na duhen profesionistë zotërinj, jo vetëm nizamë për në front

Nga Shpëtim Nazarko Kisha dhënë diku një intervis...

Diana nuk është vetëm

Nga Luljeta Progni ...

Pse talentet e sportit përfundojnë në grevë urie?!

Nga Orest ÇIPA   Papritur, njësoj sikur “shkr...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al