Rama i hoqi një ministër dhe 3 drejtorë, a cënohet marrëveshja e LSI me PS-në? Përgjigjet Petrit Vasilit Featured

Publikuar tek Politikë
Premte, 19 May 2017 11:51

Pas marrëveshjes Rama-Basha, kreu i LSI-së Petrit Vasili ka dalë në një konferencë ku i është përgjigjur një sërë pyetjesh me përgjigjen e vetme: LSI do dalë forcë e parë.

“Thelbësore është një çështje dhe vetëm një, ne sot kemi një marrëveshje që ka mundësuar një garë elektorale të barbartë dhe ka siguruar një integritet insitucionesh dhe të shkojmë para qytetarëve, elementët e tjerë janë të parëndësishëm. Të dalim forcë e parë, jemi të lumtur që ajo që insistuam, për zgjedhje gjithpërfshirëse u realizua”, tha Vasili.

PYETJE-PËRGJIGJE

Ju keni deklaruar që është antikushtetuese- mungesa e koalicioneve. Pse LSI merr pjesë në një garë ku një element të sajin e sheh antikushtetues dhe a është marrëveshja Rama-Basha bashkëqeverisje PS-PD?

Kam një koment shterues për të dyja. Sot jemi në një situatë më të qartë politike, kemi një datë zgjedhjesh dhe të gjitha forcat poltiike në fushë, qetësi publike, evituam kaosin, stabiliteti është një shërbim shumë i madh që ishte dhe synimi i LSI që ishte gati të kthente postet e madje edhe Presidentin.

Nuk e kam parë kurrë LSI-në në kaq vite, ta ndajë vetëm një hap nga të dalit forcë e parë. Të tjerat janë elemente të parëndësishme.

Marrëveshja PS-PD kërcënuese? Ju hoqi 1 ministër dhe 3 drejtorë...

Në këtë moment e rëndësishme është vetëm një gjë: Të ecim përpara, madhor është vetëm ky objektiv që është më afër se kurrë.

Me kë do bashkëqeverisni pas zgjedhjeve?

Po punojmë të dalim forcë e parë. Ky është objektivi. Debatet e tjera zhvillohen pas këtij objektivi.

Modifikuar më Premte, 19 May 2017 15:25

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al