Vasili: LSI është pro “McAllister”, data e zgjedhjeve është brenda në paketë

Publikuar tek Politikë
Wednesday, 17 May 2017 22:36

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka shprehur edhe një herë dakortësinë e tij me paketën McAllister, që i jep zgjidhje krizës politike në vend.

Vasili tha se nuk ka arsye pse palët të mos e pranojnë këtë paketë dhe se çdo minutë e humbur është në dëm të shqiptarëve.

I pyetur për datën e zgjedhjeve, që është pika që ndan palët politike, Vasili ka thënë se paketa McAllister e ka një datë brenda saj dhe kjo është 16 korriku.

Fjala e Vasilit:

Sot patëm mundësi të zhvillojmë një dialog më të gjerë. Ishet një nismë e dobishme. U njohëm në mënyrë të detajuar me produktin e negociatave mes PD dhe PS dhe me paketën McAllister.
Përsa i takon LSI ne vazhdojmë të jemi të bindur dhe të pa lënkundur që paketa McAllister duhet të zbatohet pikë për pikë.

Duhet të ishte pranuar që në momentin kur u bë publike megjithatë nuk është vonë. Është një paketë kompromisi e pranueshme për të gjithë. Problemi kryesor është vlerësimi i kohës dhe çdo momenti, sepse çdo minutë e humbur është në dëm të vendit.

Paketa McAllister ka një datë zgjedhjesh brenda e cila është 16 korrik, që është nëj datë e arsyeshme dhe mjaft normale. Pra siguron një moment optimal për të gjitha pasiguritë e opozitës.

Paketa është një paketë e integurar pasi mbështetet edhe nga partnerët amerikanë.

Ka një diskutim kokë më kokë mes zotit Rama dhe Basha. Besoj që nuk ka një arsye që ky kompromis u dobishëm për të gjithë, të mos arrihet.

Modifikuar më Wednesday, 17 May 2017 22:38

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al