Krasniqi: Marrëveshja do të arrihet nesër për dy arsye

Publikuar tek Politikë
Wednesday, 17 May 2017 21:22

Politologu Afrim Krasniqi i ftuar në “Tonight Ilva Tare” thotë se marrëveshje midis klasës politike pritet të arrihet gjatë ditës së nesërme edhe për dy arsye.

“Në fakt marrëveshja pritet të ndodhi, por le të themi nuk do të ndodhë pas takimit të sotëm por nesër pas vendimit të kolegjit zgjedhor. Është një lloj dakordësimi edhe midis negociatorëve ndërkombëtarë. Të gjithë po flasim për negociata amerikane dhe paketën gjermane, por asnjë gjerman nuk është në takim.

Kemi parasysh që edhe vetë komuniteti ndërkombëtar ka nevojë të miratojë disa nga pikat, pasi në dijeninë time palët kanë propozuar disa nga pikat që nuk kanë qenë në çështje të marrëveshjesh, por çështje të ndarjes së pushteteve në institucione të ndryshme. Të njëjtët lider politik e refuzuan të njëjtën marrëveshje dhe po shkojmë prapë aty. Nëse do të ishte miratuar do t’i kursenim vendit shumë kohë”, shprehet Krasniqi.

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Marrëveshja PS-PD, a humbet LSI?

Analiza & Komente

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Na duhen profesionistë zotërinj, jo vetëm nizamë për në front

Nga Shpëtim Nazarko Kisha dhënë diku një intervis...

Diana nuk është vetëm

Nga Luljeta Progni ...

Pse talentet e sportit përfundojnë në grevë urie?!

Nga Orest ÇIPA   Papritur, njësoj sikur “shkr...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al