Partia 'SFIDA për Shqipërinë': Përplasja mes policive në Shkodër, shembull i politizimit të shtetit

Publikuar tek Politikë
Hënë, 15 May 2017 21:01

Partia SFIDA për Shqipërinë ka deklaruar se dënon përplasjen e sotme mes policisë bashkiake dhe asaj të rendit në Shkodër duke e cilësuar si shembull të politizimit të strukturave të shtetit.

Përmes një deklarate për mediat, SFIDA për Shqipërinë thotë se shteti duhet ta përdorë administratën për t’u shërbyer qytetarëve dhe jo interesave politike të palëve që drejtojnë bashkitë apo qeverinë.

"Incidenti në Shkodër është një rast flagrant se si institucionet e politizuara kanë së pari qëllim interesat e ngushta vetjake dhe politike, ndërkohë që propritet duhet të jenë qytetarët.”

Duke marrë shkas edhe nga ngjarja, SFIDA për Shqipërinë ka bërë publike alternativën e saj për Administratën Publike, ku si qëllim ka pikërisht depolitizimin dhe transparencën në një reformim tërësor të saj.

“SFIDA për Shqipërinë propozon alternativë ndryshe për Administratën Publike e cila përfshin: Vetting për administratën dhe ekzekutivin politik; reformë rrënjësore e ligjit të administratës publike, si edhe dëmshpërblime financiare për punonjësit e pushuar për arsye politike. Administrata duhet të jetë publike dhe t’i largohet përgjithmonë politikës. Bashkë, mundet!”, thuhet në deklaratën e partisë SFIDA.

Në zgjedhjet e 18 qershorit, Gjergj Bojaxhi, Ermal Hasimja, Blerina Turdiu e Medlir Mema, janë disa nga kandidatë e SFIDËS, me numrin 6 në fletën e votimit. Kryetar administrativ është Hektor Ruci.

Modifikuar më Hënë, 15 May 2017 21:11

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al