Revolta e analistit për zgjedhjet në Kavajë: Ja si po abuzohet me “ABC”-në e demokracisë

Publikuar tek Politikë
Wednesday, 03 May 2017 16:37

Nga Afrim Krasniqi

Abc-ja e demokracisë: shteti nuk ka punë me fushatën partiake elektorale, - buxheti shtetëror është pasuri publike dhe u përket qytetarëve jo zyrtarëve që e administrojnë me rotacion, - kur nuk ka dy kandidatë rivalë në garë nuk ka vend për fushatë, - kur dy palë janë në bisedime nuk ka nevojë për pickime militante të asnjërës palë. Kjo foto është një prej mijëra rasteve kur qeveri të majta e të djathta kanë abuzuar e po abuzojnë me konceptet e demokracisë dhe të zgjedhjeve. Sot është ditë pune, përse ministri nuk është në zyrë por është në fushatë? Përse ministri inauguron investime shtetërore me kandidatin partiak në krah? Përse fushatë në mjedise shkollore dhe deklarata partie në shkollë? Përse investimi me paratë e shtetit e taksat e qytetarëve konsiderohet privilegj e dhuratë politike e një pale kundër palës tjetër? Përse duhet të ketë fushatë në Kavajë kur nuk ka kandidatë tjetër në garë? Përse duhet kamera televizive në një kronikë pa përmbajtje, pa lajm, pa sens dhe në kundërshtim në legjislacionin mbi zgjedhjet? Përse…përse…përse…! Ka shumë përse por ka një përgjigje: sepse në raste të tilla arroganca ka arritur kulmin, dhe për më tepër, ajo na shitet si vlerë, virtyt e moralitet.

Dikush duhet t’i japë fund kësaj maskarade. Dikush duhet t’i thotë stop praktikave abuzuese ku shteti e pasuria e tij shihen si pronë private, pronë partiake dhe e drejtë familjare e trashëguar. Dikush duhet tu thotë zyrtarëve që janë zgjedhur e duan të zgjidhen se janë të detyruar të zbatojnë ligjin, se nuk janë mbi ligjin, se arroganca e bashkuar me padijen demokratike dhe pasurimin abuziv krijojnë veçse një sistem të kalbur politik, shoqëror e shtetëror. Për më tepër, dikush duhet të investohet që miliona euro të mos harxhohen në një palë votime pa zgjedhje si ato në Kavajë, që me ligj drejtimi t’i kalojë palës që ka mandatin e shumicës deri në fundin e mandatit 4 vjeçar dhe se Kavaja dhe asnjë qytet tjetër nuk mund të jetë shesh-beteje të një politike të keqe, konfliktuale dhe arrogante të imponuar nga elitat e sotme e të djeshme të korruptuara politike të Tiranës, ato në qeveri apo ato në opozitë.

Këtu nis e mbaron gjithçka. Kaq e thjeshtë është. Të tjerat janë fjalë, premtime, slogane e rendje pas pazarit të radhës, - ku me siguri, pas mbi 30 marrëveshjeve në 27 vjet, do të ketë po të njëjtin fat, - do shërbejnë që udhëheqësit ta kalojnë përsëri lumin pa u lagur! Kaq.

wrtt333gtdfdfdghh.jpg

Modifikuar më Wednesday, 03 May 2017 16:41

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al