ZBULOHET SKENARI: Digjen 5 raundet e zgjedhjes së Presidentit, shpërndahet Parlamenti, vendi në zgjedhje të parakohshme Featured

Publikuar tek Politikë
Premte, 21 April 2017 12:52

Newsbomb.al zbulon skenarin e zgjedhjeve të parakohshme drejt të cilave do shkojë vendi në kushtet e ngërçit politik dhe mungesës së arritjes së konsensusit.

Ditën e djeshme, u dogj edhe raundi i dytë i zgjedhjes së Presidentit, ndërsa raundi i tretë është lënë të enjten që vjen në orën 15:00, kohë kjo e mjaftueshme sipas kryeparlamentarit Ilir Meta për të bërë pjesë të procesit edhe opozitën. Por përgjigja e kryedemokratit Basha nuk ka vonuar dhe ka ardhur sot nga çadra. Basha tha se Presidenti duhet të zgjidhet nga populli me referendum.

Sakaq, burime të newsbomb.al bëjnë me dije se jo vetëm raundi i tretë por të pesta raundet për zgjedhjen e Presidentit do të digjen dhe sipas ligjit, pavarësisht mosparaqitjes së kandidaturave, raundi konsiderohet i ezauruar.

Në këto kushte shpërndahet Parlamenti dhe vendi shkon në zgjedhje të parakoshme për 45 ditë. Burimet i thanë newsbomb.al se realizimi i këtij skenari është dhe arsyeja se pse raundet po zhvillohen në një kohë kaq të shkurtër, raporton newsbomb.al.

Më shumë nga skenari Rama-Meta

Në kushtet kur digjen raundet, automatikisht Presidenti aktual pra Bujar Nishani, ka fuqi deri në momentin që dekreton zgjedhjet dhe nëse ndodh që opozita nuk hyn edhe në zgjedhjet e parakohshme, pasi 45 ditë nuk përbëjnë asnjë diference nga 18 qershori për të cilin këmbëngul Rama, atëherë jemi përballë një ngërçi kushtetues pasi nuk ka kush të dekretojë zgjedhjet. Dhe me këtë argument Rama e Meta do detyrojnë palët të hyjnë ne zgjedhje. Por edhe nëse në këto kushte PD-ja dhe opozita sërish nuk marrin pjesë atëhere mazhoranca është e “justifikuar” tërësisht të shkojë edhe e vetme në zgjedhjet e parakohshme. Parlamenti që del nga zgjedhjet  e parakoshme do të zgjedhë edhe Presidentin e ri .

ÇFARË PARASHIKON KUSHTETUTA 

 Për zgjedhjen e Presidentit, Kuvendi zhvillon deri në pesë votime. Votimi i parë zhvillohet jo më vonë se shtatë ditë nga fillimi i procedurës për zgjedhjen e Presidentit. Secili nga votimet e tjera zhvillohet jo më vonë se shtatë ditë nga përfundimi pa sukses i votimit pararendës. Votimi quhet i kryer edhe kur në konkurrim nuk paraqitet asnjë kandidat. Në votimin e dytë, të tretë dhe të katërt mund të paraqiten kandidatë të rinj.

- Presidenti zgjidhet në votimin e parë, të dytë ose të tretë kur një kandidat merr jo më pak se tri të pestat e votave të të gjithë anëtarëve të Kuvendit. Në votimin katërt dhe të pestë zgjidhet President kandidati që siguron më shumë se gjysmën e votave të të gjithë anëtarëve të Kuvendit.

-Votimi i pestë zhvillohet kur në votimin e katërt asnjë kandidat nuk ka siguruar shumicën e kërkuar të votave. Votimi i pestë zhvillohet vetëm midis dy kandidatëve që kanë marrë më shumë vota në votimin e katërt. Në rast se ka më shumë se dy kandidatë me të njëjtin numër votash, kandidati që merr pjesë në votim caktohet me short. Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datë 21.04.2008 23.

-Në rast se pas votimit të katërt nuk ka mbetur asnjë kandidat në konkurrim, për këtë votim mund të paraqiten kandidatë të rinj, sipas kushteve të pikës 1 të këtij neni. Kur paraqiten më shumë se dy kandidatë, votimi zhvillohet midis dy kandidatëve që kanë siguruar numrin më të lartë të deputetëve propozues

- Në rast se edhe pas votimit të pestë asnjë kandidat nuk siguron shumicën e kërkuar, ose kur pas votimit të katërt pa sukses nuk paraqitet asnjë kandidaturë e re, Kuvendi shpërndahet. Zgjedhjet e reja zhvillohen brenda 45 ditëve nga shpërndarja e tij.

-Kuvendi pasardhës e zgjedh Presidentin e Republikës me shumicën e të gjithë anëtarëve të tij./ Newsbomb.al

 dok.jpg

Modifikuar më Premte, 21 April 2017 14:04

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Kërkesa e PS-LSI për shtyrjen e afateve të regjistrimit në KQZ

Analiza & Komente

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Na duhen profesionistë zotërinj, jo vetëm nizamë për në front

Nga Shpëtim Nazarko Kisha dhënë diku një intervis...

Diana nuk është vetëm

Nga Luljeta Progni ...

Pse talentet e sportit përfundojnë në grevë urie?!

Nga Orest ÇIPA   Papritur, njësoj sikur “shkr...

Vetingun apo zgjedhjet?

Nga Artan Fuga ...

"Veliera shkel të ardhmen, lashtësinë dhe ligjet"

Nga Gjergj Bojaxhi (Anëtar i Forumit të Trashëgimis&eum...

Përballë Sali Berishës!

Nga Arbana Xharra- Kryeredaktore e gazetës “Zëri&rdquo...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al