Zbatimi i Vetting-ut, Basha ka një propozim të ri: Le të nisë para zgjedhjeve!

Publikuar tek Politikë
Premte, 21 April 2017 12:46

Kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi sot nga çadra e lirisë së proçesi i vettingut duhet të nisë para zgjedhjeve.

Sipas tij, PD është e gatshme të marrë përgjegjësitë ligjore sipas konsensusit të 21 korrikut të vitit të kaluar për t’i hapur rrugë Reformës në Drejtësi.

“7 ligjet organike do kaloheshin me konsensus, por Rama e shkatërroi këtë marrëveshje dhe 6 prej tyre i kaloi pa mbështetjen e opozitës për të ushtruar pushtet mbi drejtësinë. Ligji për vettingun dhe KLGJ dhe KLP dhe katër ligjet e tjera janë bërë pa konsensusin e opozitës dhe ka zero shans që PD të behet alibi për kapjen e drejtësise nga Edi Rama. Nuk ka nevojë të shtyjmë vettingun pas zgjedhjeve. Me qeverinë teknike PD ështe e gatshme të marrë përgjegjësitë kushtetuese ligjore që sipas konsensusit të 21 korrikut ti hapë rrugë zbatimit të vettingut dhe reformës në drejtësi. Vetting menjëherë pas qeverisë teknikes sipas konsensusit të 22 korrikut dhe ta harroje Rama se mund të bëjë zgjedhje pa opozitën”, u shpreh Basha. 

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Deklarata e Metës për armatosjen e popullit një javë para zgjedhjeve

Analiza & Komente

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al