Edmond Panariti kandidat për President? Ja çfarë thotë ministri i LSI-së

Publikuar tek Politikë
E Enjte, 20 April 2017 19:08

Edmond Panariti i LSI mund të jetë njëri prej kandidatëve për President të Republikës.

I ftuar në studion e News24, ministri i Bujqësisë Edmond Panariti theksoi se kjo tezë ka qarkulluar gjatë ditëve të fundit.

Panariti u shpreh i nderuar që ai konsiderohet si kandidat potencial për postin e kreut të shtetit.

“Ka disa emra që qarkullojnë këto ditë si kandidat potencial për president. Ajo që është më e rëndësishme, mendoj se Presidenti duhet të jetë autoritet moral, të gëzojë respekt. Prandaj përzgjedhja e presidentit është një proces konsensual. Gjithkush duhet të jetë i nderuar që mund të merret në konsideratë kandidatura e tij për atë post”, tha Panariti.

Megjithatë, ai insistoi se Presidenti i Republikës duhet të jetë një figurë që të zgjidhet me konsensusin e të gjitha partive politike.

“Presidenti duhet të jetë një figurë tërësisht e pranuar, jo e kontestuar. Marrja e opinionit të opozitës do të ishte e dëshirueshme”, deklaroi ministri i Bujqësisë Edmond Panariti.

Modifikuar më E Enjte, 20 April 2017 19:15

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si ju duket procesi i votimit

Analiza & Komente

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al