Klosi dorëzon detyrën me një projekt madhor

Publikuar tek Politikë
Hënë, 20 Mars 2017 15:04

Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, organizoi sot aktivitetin e nënshkrimit të Paktit Kombëtar të Mirëqenies Sociale.

Ministri, Blendi Klosi deklaroi se pakti do të mundësojë ngritjen e shërbimeve sociale në të gjitha bashkitë e vendit, ku sot ka territore të tëra të pambuluara nga shërbimet për njerëzit në nevojë. "Shërbimet sociale nuk mund të jenë me temë luksi në Shqipëri"- deklaoi ministri Klosi, i cili renditi të gjitha reformat e bëra që shkojnë në përmirësimin e jetës së çdo qytetari, veçanërisht atij që ka më shumë nevojë për ndihmën dhe dorën e shtetit. Nga reforma e pensioneve, ndihmës ekonomike, ajo e aftësisë së kufizuar, reforma e shërbimeve sociale, ajo e punësimit, arsimit profesional, janë të gjitha punë të kryera në funksion të qëllimit të përkujdesjes për njerëzit në nevojë. Ministri Klosi falenderoi stafin e ministrisë së mirëqënies sociale dhe rinisë, për të gjithë përkushtimin për realizimin e këtyre reformave, duke shprehur bindjen se puna e nisur do të vijojë me të njëjtin përkushtim nga ministrja e re, Olta Xhacka. Kryeministri Rama përgëzoi punën e bërë nga ministri Klosi, duke vënë theksin tek ndryshimi radikal i shifrave të ndihmës ekonomike, pensioneve, pagesave të aftësisë së kufizuar etj. Ministrja e re e mirëqenies sociale dhe rinisë, Olta Xhaxhka shprehu angazhimin e plotë për të çuar përpara të gjitha nismat që shkojnë në rritjen e mirëqenies se çdo qytetari. Në fund të këtij aktiviteti, u nënshkrua përmes firmës elektronike. Pakti Kombëtar i Mirëqenies Sociale nga ministri në detyrë Klosi, dhe kryetarët e bashkive në vend.

Modifikuar më Hënë, 20 Mars 2017 15:26

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al