KURTHI i BASHËS për NISHANIN/ Si u dogj karriera e Presidentit për rikthim “të fuqishëm” në PD Featured

Publikuar tek Politikë
Hënë, 20 Mars 2017 13:00

Tre ditë më parë, nga "çadra e Lirisë" vendosur përballë kryeministrisë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në prani të kamerave, në transmetim live dhe përballë militantëve, Lulzim Basha i bënte thirrje presidentit Bujar Nishani të ngrihej në lartësinë e detyrës dhe të mos dekretonte ministrin e ri të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Nga Baku, ku ishte në vizitë zyrtare, presidenti Nishani ishte ndoshta i bindur të bëntë një lëvizje që do t’i jepte shumë kredite dhe brenda forcës politike, nga e cila u ngrit në detyrën e presidentit të Republikës.

Vetë Lulzim Basha është jurist dhe e kishte të qartë fare mirë se presidenti i Republikës nuk ka asnjë mekanizëm për të mos kryer dekretimin e ministrit të ri, që kishte udhëhequr reformën në drejtësi në vend, nën asistencën e rreptë të ndërkombëtarëve.

Por ndërkohë, presidenti Bujar Nishani u rikthye, dhe dha tre mesazhe në fjalimin e vet, të treja, që shkonin kundër interesave të opozitës.

E para, ishte argumentimi ligjor e kushtetues se pse duhet të dekretonte ministrin e ri, Fatmir Xhafaj.

E dyta, nuk la asnjë shtet për qeveri teknike, një kërkesë njëmujore e opozitës që mban cadrën hapur në shesh, duke lënë të kuptohet se maxhoranca i ka votat në parlament dhe aty bien e ngrihen qeveritë.

E treta, në asnjë rast nuk legjitimoi çadrën e opozitës, dhe nuk e përmendi atë, duke kërkuar zgjidhje politike në parlament, jashtë çadrës.

Dhe me këto tre elementë, kaq ka mjaftuar për militantët demokratë që e shihnin plot shpresë presidentin e Republikës se do të mbante anën e tyre. Në rrjetet sociale, shpërthyen akuza ndaj kreut të shtetit, “kapterr”, “oficer” etj, si një njeri që kishte tradhëtuar idealin e PD.

Në fakt, presidentit Nishani i përfundon mandati. Dhe sikurse është bërë e qartë, ai nuk do të jetë kandidat për një mandat të dytë. Në ambiente të ndryshme ishte folur për një rikthim të tijin në Partinë Demokratike, parti, që i kishte shërbyer edhe si ministër i Brendshëm.

Dhe duke rikthyer pjesën militante kundër presidentit Nishani, duket se Lulzim Basha, ka pastruar edhe rrugën e tij, brenda Partisë Demokratike. Tashmë, militantët e PD, ndihen të tradhëtuar nga Nishani, dhe besimplotë te kryetari i tyre.

Modifikuar më Hënë, 20 Mars 2017 13:03

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al